NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ NIEDZIELA PALMOWA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 24.03.2024

Rozpoczynamy jedyny, niepowtarzalny tydzień w całym Roku Liturgicznym. Jego przesłanie i klimat stanowią mocny fundament potwierdzający, że jest on Wielki.

 

 1. Niedziela Męki Pańskiej: Dzisiaj w niedzielę, 24 marca obchodzimy Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Przed nami najważniejsze dni w Roku Liturgicznym. Zachęcamy do modlitwy i wyciszenia się na ten święty czas, a zwłaszcza podczas Triduum Paschalnego. Wszyscy powinniśmy mobilizować się do udziału w liturgii. Zachęcamy również do udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu i nabożeństwach pasyjnych. Dzisiaj, w Niedzielę Palmową poświęcenie palm na każdej Mszy św. Zapraszamy dzieci na uroczystą procesję z palmami, która rozpocznie się przed Mszą św. o godz. 11.30 przed kościołem.
 2. Gorzkie Żale: Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym ks. Krzysztofa Rębisza – dzisiaj o godzinie 17.00.
 3. Droga Krzyżowa: Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zostanie odprawione w Wielki Piątek o godzinie 10.00 i o godz. 15.15.
 4. Godzina Miłosierdzia: Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego połączone z koronką do Miłosierdzia Bożego odprawimy w Wielki Piątek o godz. 15.00 – w Godzinie Miłosierdzia.
 5. Sakrament Pojednania:  Kończący się okres Wielkiego Postu skłania wielu do przystąpienia do sakramentu pojednania. Zachęcamy, by nie odkładać spowiedzi na ostatnie godziny przed świętami wielkanocnymi, gdy ustawiają się kolejki. Spowiedź będzie możliwa w następujących terminach:
  Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę od godz. 6.30 do 7.00, od 17.30 do 18.00 oraz po wieczornej Mszy św. do godziny 19.15.
  Wielki Czwartek i Wielką Sobotę: ​​brak możliwości spowiedzi.

  Wielki Piątek: ​​​9.3o-11.oo  oraz 14.3o-16.oo, a także w nocy z piątku na sobotę od godziny 20 do 6.oo.
 6. Msza Krzyżma: W Wielki Czwartek, 6 kwietnia – w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej, ks. Biskup Roman wraz z kapłanami naszej diecezji będzie sprawował Msza Krzyżma św. o godz.10.00.
 7. Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna jedynie we wtorek od godziny 16 do 17.30. i w środę po porannej Mszy św. do godz. 8.30.
 8. Próba asysty przed najważniejszymi nabożeństwami Triduum Paschalnego odbędzie się w Wielki Wtorek po wieczornej Mszy św. i w Wielką Sobotę o godz. 9.00. Rozpoczęcie próby w zakrystii.
 9. Prasa i paschaliki: Zachęcamy do nabywania świątecznej prasy katolickiej oraz „Baranków Wielkanocnych” i paschalików, które są wyłożone przy wyjściu z kościoła.
 10. Kwiaty do Grobu Pańskiego: W kościele są wystawione skarbony, gdzie można składać ofiary na wystrój i dekorację Grobu Pańskiego.

 

TRIDUUM PASCHALNE

 

WIELKI CZWARTEK – 28.03. 2024 r. – ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa:

O godzinie 17.30 odprawimy nabożeństwo pokutne na zakończenie okresu Wielkiego Postu.
Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00.
Po jej zakończeniu adoracja Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy”, która będzie trwała do godz. 23.00. Ofiary w tym dniu złożone na tace przeznaczone będą na utrzymanie Seminarium Duchownego.

ADORACJA:
Godzina: 20.00 – Grupy Młodzieżowe działające w parafii
21.00 – Oaza Rodzin
22.00 – Odnowa w Duchu Świętym i Akcja Katolicka

 

WIELKI PIĄTEK – 29.03. 2024 r. – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa:

ADORACJA w CIĄGU DNIA :
Godzina:    8.00     Jutrznia i Godzina Czytań. Rozpoczęcie adoracji przy Ciemnicy
10.00   Droga Krzyżowa dla dzieci.
15.00   Godzina Miłosierdzia , a następnie Droga Krzyżowa.
LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ rozpocznie się o godzinie 18.00
Do krzyża będą mogli podejść wszyscy uczestnicy liturgii, składając u jego stóp to, co w sercu najgłębsze, i odnawiając pewność, że Jezus umiera za każdego człowieka. Podczas Liturgii Męki Pańskiej do adoracji krzyża podejdzie asysta liturgiczna. Wszyscy obecni będą mogli podejść do krzyża bezpośrednio po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej. Ofiary składane przy krzyżu przeznaczone są na potrzeby Kościoła w Ziemi Świętej. Po zakończeniu Liturgii Wielkopiątkowej, adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim trwać będzie przez całą noc. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. (trzy posiłki: dwa lekkie i jeden do syta)

ADORACJA w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę:

godz. 22.00 – Rada Parafialna
23.00 – mieszkańcy ul. Akademii Umiejętności, Siewnej, Bogusławskiego i Łagodnej.
24.00 – mieszkańcy ul. Majakowskiego i Gorkiego.
1.00 – mieszkańcy ul. Lelewela i Tuwima
2.00 – mieszkańcy ul. Karowej
3.00 – mieszkańcy ul. Lenartowicza
4.00 – mieszkańcy ul. Jutrzenki
5.00 – mieszkańcy ul. Złotych Kłosów i Podgórze
6.00 – mieszkańcy ulic powstałych w ostatnich latach
wraz z członkami Straży Honorowej NSPJ.
7.00 – członkowie Żywego Różańca
8.00 – Jutrznia; Grupy Młodzieżowe z parafii i kandydaci do bierzmowania
9.00 – Liturgiczna Służba Ołtarza
10.00 – Dzieci ze Szkół Podstawowych
11.00 – Dzieci Przedszkolne

 

WIELKA SOBOTA – 30.03. 2024 r.  – dzień ciszy i modlitwy

cd. Adoracji przy Grobie Pańskim:
7.00 – członkowie Żywego Różańca
8.00 – Jutrznia i Godzina Czytań
9.00 – Liturgiczna Służba Ołtarza
10.00 – Dzieci ze Szkół Podstawowych
11.00 – Dzieci Przedszkolne

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny będzie się odbywało kościele w godz. 10.00 do 13.00 – co pół godziny oraz o godz. 14 i 15. Przy okazji błogosławieństwa pokarmów będzie można złożyć ofiarę pieniężną na cele statutowe Caritas w parafii. W Wielką Sobotę zalecana jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

WIELKANOC-31.03./01.04. 2024 r. – największe święto chrześcijan.

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ  rozpocznie się o godz. 19.00,
a zakończy procesją rezurekcyjną wokół kościoła. Bardzo prosimy na wieczorną liturgię przynieść świece z osłonkami.

W Niedzielę Wielkanocną pierwsza poranna Msza św. o godz. 6.30.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY:

Porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę.
Taca zbierana w tym dniu przeznaczona będzie na potrzeby uczelni katolickich.

 

POZOSTAŁE OGŁOSZENIA:

  1. Już z góry dziękujemy wszystkim, którzy podjęli błogosławiony trud posługi przy ołtarzu w te piękne i ważne dla nas dni: ministrantom, lektorom, służbie kościelnej i pozostałym parafianom. Bóg Zapłać!
  2. Wyjazdy:
   • W naszej diecezji trwają obchody Roku Jubileuszowego świętego Jana Kantego. Apostolat Margaretka, z naszej parafii będzie pielgrzymował do Kęt w ramach Diecezjalnego Apostolatu Margaretka – 13 kwietnia br. Zapraszamy ! Koszt wyjazdu 20 zł. Szczegółowe informacje u ks. Krzysztofa, opiekuna Apostolatu.
   • Parafia pragnie zorganizować dwa autokarowe wyjazdy: w długi weekend majowy; od 27 kwietnia do 5 maja pielgrzymkę do Francji. Zaś w czasie wakacji 7 – 17 lipca do Grecji. Więcej informacji na temat wyjazdów na plakacie w gablocie ogłoszeń i u ks. Marcina. Serdecznie zapraszamy.

 

Wszystkim, którzy święta spędzą poza Bielskiem, już teraz składamy życzenia błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.