05.04.2020

NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ

Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: „Hosanna” i „Ukrzyżuj Go”. Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci.
Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy w tym roku przeżywać zupełnie inaczej niż dotychczas. Tegoroczne Triduum Paschalne przeżywać będziemy w naszych rodzinach; łącząc się w modlitwie poprzez transmisję online z naszej świątyni. Można to uczynić na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach, czy smartfonach.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Z powodu panującej epidemii w nabożeństwach w kościele może wziąć udział jedynie 5 osób. Prosimy, aby każda z rodzin, która zamówiła intencję w danym dniu wydelegowała po jednej osobie, która weźmie udział w Liturgii. Jedynie te osoby mogą wejść do kościoła na nabożeństwa.

  1. NIEDZIELA PALMOWA: Msze św. będą odprawiane według porządku niedzielnego. Symboliczne poświęcenie palmy odbędzie się na Mszy św. o godz. 11.30. W kościele będzie mogło przebywać maksymalnie 5 osób. Nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 17.00 – tylko transmisja internetowa.

  2. WIELKI PONIEDZIAŁEK, WTOREK i ŚRODA: Msze św. będą odprawiane w kościele według porządku zwyczajnego w grupach do 5 osób. W ciągu dnia w kościele będzie mogło przebywać maksymalnie 5 osób. Komunia św. będzie udzielana o godzinie 6.30 i 17.00.

TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK – ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa:
Kościół będzie otwarty w godz. 8.30-17.00. W tym dniu nie udziela się Komunii św. W kościele będzie mogło przebywać maksymalnie 5 osób.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00,
z udziałem wyznaczonych wiernych. Po Mszy św. nie ma przyniesienia Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Pozostaje On w tabernakulum. Mszą św. kończą się uroczystości Wielkiego Czwartku.
Wieczorem zapraszamy do wspólnej modlitwy o godz. 20.00.Tylko poprzez transmisję online. (adoracja prowadzona przez kapłanów)

WIELKI PIĄTEK – pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa:
Kościół będzie otwarty w godz. 8.30-17.00. Droga Krzyżowa będzie odprawiana o godz. 8.00 i 15.00 połączona z Godziną Miłosierdzia (tylko transmisja online). W tym dniu nie udziela się Komunii św. W kościele będzie mogło przebywać maksymalnie 5 osób.

LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ rozpocznie się o godzinie 18.00
z udziałem 5 wyznaczonych wiernych. Zachęcamy, aby w trakcie transmisji wieczornej Liturgii, oddać cześć Krzyżowi Świętemu, całując krzyż, który mamy w domu.
Wieczorem zapraszamy do wspólnej modlitwy o godz. 20.00, łącząc się poprzez transmisję online na Gorzkich Żalach.
Nie ma adoracji całodobowej.
Przypominamy, że w
Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły.

WIELKA SOBOTA – dzień ciszy i modlitwy:
Kościół będzie otwarty w godz. 8.30 -17.00. Jutrznia z Godziną Czytań odprawiona zostanie przez kapłanów o godz. 8.00 (tylko transmisja online). W tym dniu nie udziela się Komunii św. i sakramentu pokuty i pojednania.
W tym roku nie będzie tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny w kościele. W to miejsce proponujemy zgromadzenie się rodzin w domach o godz. 9.00 i o godz. 12.00, gdy rozpocznie się transmisja błogosławieństwa pokarmów ze świątyni (bez udziału wiernych).

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ rozpocznie się o godz. 19.00,
Cała liturgia Wielkiej Soboty odbędzie się w kościele w formie skróconej. Po Mszy św. symboliczna procesja rezurekcyjna do bram świątyni i błogosławieństwo. Zachęcamy wszystkich parafian, aby zwrócili się w stronę naszego kościoła, gdy usłyszą bicie rezurekcyjnych dzwonów. W tym czasie Ksiądz Proboszcz pobłogosławi Najświętszym Sakramentem mieszkańców naszego osiedla.

W Niedzielę Wielkanocną Msze św. wg porządku niedzielnego.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY: Porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę.

POZOSTAŁE OGŁOSZENIA:

  1. BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW: nie będzie błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny w kościele. W to miejsce proponujemy wspólne błogosławieństwo pokarmów z kościoła w sobotę o godz.9.00 i 12.00, łącząc się w modlitwie poprzez transmisję online. Zachęcamy, by do tej modlitwy zgromadziła się cała rodzina. Znak krzyża nad przygotowanymi pokarmami w domach będą mogli uczynić kapłani ogniska domowego, czyli wspólnie ojciec i matka rodziny. Ponadto zachęcamy do wspólnej modlitwy w rodzinach przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego w domach. Błogosławiący znak krzyża nad pokarmami może wykonać ojciec lub matka rodziny. Formularz modlitwy rodzinnej jest do pobrania na stronie www tutaj.

  2. W WIELKI PIĄTEK wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia.

  3. KANCELARIA PARAFIALNA Sprawy niewymagające obecności w kancelarii (np. zamawianie intencji mszalnych) można załatwiać telefonicznie. Zwyczajowe ofiary można przekazywać poprzez rachunek bankowy.

  4. PODZIĘKOWANIA: I w tym tygodniu otrzymaliśmy wiele znaków Waszej życzliwości i duchowego wsparcia, za które serdecznie dziękujemy i zapewniamy o naszej duchowej bliskości z Wami. Dziękuję także za wszelkie wsparcie materialne, które w tych dniach wpłynęło do kasy parafialnej i znacznie ją wzmocniło. Bóg Zapłać !!!

Wszystkim składamy życzenia duchowego przeżycia Wielkiego Tygodnia oraz zdrowych i błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.