ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

NIEDZIELA 5.06.2022 roku

Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie” (J 15, 26). W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.
Dzisiaj za pobożne, publiczne odmówienie całego hymnu: „O Stworzycielu Duchu, przyjdź…” można dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami.

1. W poniedziałek, 6 czerwca – w drugi dzień Zielonych Świąt przypada święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.
2. We wtorek, 7 czerwca – wspomnienie bł. Michała Tomaszka, kapłana i męczennika.
3. W środę, 8 czerwca – wspomnienie św. Jadwigi Królowej.
4. W czwartek, 9 czerwca – przypada święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Wiecznego Kapłana.
5. W sobotę, 11 czerwca – wspomnienie św. Barnaby, apostoła.

1. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego:  Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa dzisiejszej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. Dzień ten posiadał wtedy praktycznie tę samą rangę, co uroczystość Paschy. Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych.

2. Pielgrzymka na Kaplicówkę: Dziś odbywa się doroczna pielgrzymka ku czci św. Jana Sarkandra do Skoczowa. Początek o godzinie 10.30 w kościele parafialnym świętych Apostołów Piotra i Pawła, skąd wyruszy pielgrzymka na Kaplicówkę, gdzie zostanie odprawiona Msza św. ku czci patrona diecezji św. Jana Sarkandra.

3. Święto Matki Kościoła: W drugi dzień Zielonych Świąt, w święto NMP Matki Kościoła, zapraszamy na Msze św. o godzinie: 6.30, 8.00, 16.30 i o godzinie 18.00. Po wieczornej Mszy św. odbędzie się nabożeństwo o uzdrowienie duszy i ciała.

4. Nabożeństwa czerwcowe: są odprawiane codziennie po Mszy św. o godz. 18.00.

5. Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana: W czwartek, 9 czerwca obchodzimy święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia Kapłańskiego. Z tej okazji dziękujemy serdecznie „Margaretkom” i wszystkim tym, którzy podejmują modlitwę za kapłanów. Bóg Zapłać!

6. Komunia wielkanocna: W przyszłą niedzielę, 12 czerwca, kończy się czas komunii św. wielkanocnejWszystkich, którzy jeszcze tego serdecznego obowiązku nie spełnili, zachęcamy do spowiedzi i komunii św. w ciągu tygodnia.

7. Boże Ciało: Zbliża się uroczystość Bożego Ciała, która w tym roku przypada 16 czerwca. Uroczysta Msza św. z udziałem dzieci przeżywających rocznicę I – Komunii św. zostanie odprawiona o godz. 10.00. Po jej zakończeniu wyruszy procesja eucharystyczna ulicami: Złotych Kłosów – Jutrzenki – Łagodną – Liściastą. Po procesji zostanie odprawiona Msza św. W kościele są wystawione puszki, do których możemy składać ofiary na kwiaty zdobiące 4 ołtarze na trasie procesji.

8. Pomoc dla pogorzelców: Dzisiaj naszymi ofiarami do puszek, możemy wspomóc rodzinę z Jasienicy, która przeżyła pożar swojego domu tracąc cały dobytek. (o czym informowaliśmy w ubiegłą niedzielę) Bóg zapłać za każde wsparcie!

9. Warsztaty rozwoju osobistego: Nasz parafianin Tomasz Janik, zaprasza na warsztat rozwoju osobistego z zakresu: „Budowania porozumienia w sytuacjach konfliktowych”. Warsztat odbędzie się w sobotę, 18 czerwca 2022 r. w budynku katechetycznym naszej parafii. Szczegóły dotyczące zapisów i samego warsztatu można znaleźć w gablotach przykościelnych. Zapraszamy.

10. Ostrzeżenie Policji: Komenda policji w naszej dzielnicy ostrzega mieszkańców osiedla przed grasującymi złodziejami i zwraca się prośbą, abyśmy byli bardziej czujni i nie dali się zwieść pozornie niewinnie wyglądającym sytuacją. Złodzieje z cynizmem i zimną krwią okradają mieszkańców bardzo często w biały dzień. W takich okolicznościach niezastąpiona jest pomoc sąsiedzka. Dbajmy o siebie wzajemnie i pilnujmy się nawzajem – proszą panowie policjanci.

11. Wszystkim życzymy radosnego świętowania jednego najważniejszych dni w roku liturgicznym – uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże!