PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU

03.12.2023 Roku Pańskiego

Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, który w Polsce będziemy przeżywać pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

 

LITURGICZNE OBCHODY TYGODNIA

 1. W poniedziałek, 4 grudnia – wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męcz. Patronki górników.
 2. W środę, 6 grudnia – wspomnienie św. Mikołaja, bp.
 3. W czwartek, 7 grudnia – wspomnienie św. Ambrożego, bp i dra Kościoła.
 4. W piątek, 8 grudnia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Z tej racji nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Adwent: Dzisiaj  rozpoczynamy czas adwentu. W pierwszej części adwentu, do 16 grudnia Kościół zaprasza do spojrzenia na perspektywę powtórnego przyjścia Pana Jezusa na ziemię u kresu dziejów i ujawnienia pełni owoców odkupienia. Zaś druga część adwentu ma służyć bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na narodziny Jezusa. Podczas Mszy św. będzie Ją symbolizowała zapalona roratnia świeca.
 2. Nabożeństwa adwentowe: Wraz z adwentem rozpoczynają się Msze św. roratnie ku czci NMP. Roraty będą odprawiane codziennie o godz. 18.00, a w soboty o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w roratach i zachęcamy do przynoszenia lampionów.
 3. Spotkanie Odnowy: W poniedziałek, 4 grudnia po wieczornej Mszy św. w Sali Domu Katechetycznego odbędzie się spotkanie formacyjne Odnowy w Duchu Świętym „KANA”. Zapraszamy także te osoby, które chciały by w tej wspólnocie realizować swoją drogę do Pana Jezusa.
 4. Godzina Łaski: W piątek, 8 grudnia odbędzie się związane z uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP nabożeństwo „Godzina łaski”. Od godz. 12.00. do 13 w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej zostanie wystawiony Najświętszy sakrament i możliwość adoracji. Źródła nabożeństwa wywodzą się z objawień z Montichiari (1946), które zostały uznane przez biskupa diecezji. Objawienia przynoszą słowa: Dzięki modlitwie w tej godzinie [tj. 8 grudnia godz. 12.00], ześlę wiele łask dla duszy i ciała. (…) Jeśli ktoś nie może w tym czasie nawiedzić kościoła, a będzie modlił się w południe w domu, ten także otrzyma za moim pośrednictwem wiele łask”. Serdecznie zachęcamy!
 5. Wieczór uwielbienia: W tym dniu, który jest dniem patronalnym Ruchu Światło – Życie po Mszy Świętej o godzinie 18.00  odbędzie się wieczór uwielbienia, który poprowadzi młodzież oazowa. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy również młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania.
 6. Klasa III: W przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godzinie 10.00, dzieci przygotowujące się do przyjęcia Pierwszej komunii św. otrzymają poświęcone medaliki Matki Bożej Niepokalanej. Bardzo prosimy przybycie wszystkich dzieci z klas III ze SP nr 20.
 7. Opłatki na stół wigilijny: Już od dzisiaj można nabywać opłatki na stół wigilijny w zakrystii. Zachęcamy do nabywania opłatków wigilijnych przy świątyni jako znak łączący stół wigilijny ze stołem eucharystycznym. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na cele parafialne – utrzymania posady organisty i kościelnego.
 8. Świece Caritas: Jak co roku świece Caritas można nabyć w przedsionku kościoła i w zakrystii. (minimalna cena świecy – 10 zł).
 9. Dzieci Boże: Grupa Dzieci Bożych z naszej parafii pragnie obdarować w przyszłą niedzielę smacznymi ciasteczkami tych wszystkich, którzy chcieli by skosztować ich wypieków. Zachęcamy do poczęstunku i wparcia naszych Dzieci Bożych.
 10. Kościół na Wschodzie: W przyszłą niedzielę, 10 grudnia przypada Dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie. Odbędzie się także zbiórka ofiar do puszek na ten cel.
 11. Nowy rok duszpasterski: Pierwsza niedziela adwentu jest zarazem początkiem nowego roku duszpasterskiego. Jego motto brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Jeśli myślimy, że naszym pierwszym celem jest ewangelizacja, czyli pozyskanie tych, którzy z Kościoła odeszli, albo czują dystans, bez inwestowania w tych, którzy go tworzą, bez inwestowania w naszą wiarę i w relację z Jezusem, wtedy te działania ewangelizacyjne nie przyniosą pożądanego skutku – powiedział bp Waldemar Musioł podczas prezentacji nowego programu duszpasterskiego. Hasło programu „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” ma na celu zwrócenie uwagi przede wszystkim na zdynamizowanie wiernych do świadomego uczestnictwa w życiu i misji Kościoła. Kościół jest z natury synodalny, dlatego też podążanie razem domaga się ciągłego nasłuchiwania i rozeznawania tego, co dziś w aktualnej sytuacji świata mówi Duch Święty. W tym słowie «uczestniczę» program duszpasterski zauważa dwie rzeczywistości: uczestniczę w tym, co już otrzymałem od Boga, po to żeby potem zostać zaproszonym do bardziej gorliwego uczestnictwa w tym, co jest życiem i misją Kościoła. „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” znaczy przecież więcej, niż „Jestem we wspólnocie Kościoła”. Będziemy próbowali odpowiedzieć na te wezwania, które kryje w sobie program duszpasterski na rozpoczynający się rok kościelny.
 12. Wszystkim życzymy dobrego i zdrowego tygodnia – Szczęść Boże!