NIEDZIELA 29.03.2020r.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Od 5 niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Od dzisiaj wchodzimy w kolejną jego fazę, czego wyrazem są m.in. zasłonięte krzyże w świątyni. O ile dotychczas w większym stopniu myśleliśmy nad sprawą naszego nawrócenia i pokuty, o tyle teraz w większym stopniu będziemy pochylać się nad tajemnicą krzyża.

LITURGICZNE OBCHODY TYGODNIA

W czwartek, 02.04 – przypada 15 rocznica śmierci św. Jana Pawła II.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

MSZA ŚWIĘTA W NIEDZIELE będzie odprawiana według porządku niedzielnego, tj. o godz. 6.30, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00 przy udziale wiernych do 5 osób. Prosimy, aby pozostawić możliwość uczestniczenia w Mszy św. osobom, które ją zamówiły. Prosimy o zrozumienie, jeśli zdarzy się, że nie damy rady wszystkich zaprosić na Mszę św. w przypadku przybycia większej liczby wiernych.

MSZA ŚWIĘTA W DNI POWSZEDNIE będzie odprawiana o godz. 7.00 i 18.00 przy udziale wiernych do 5 osób 

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU W KOŚCIELE: codziennie w dni powszednie w godz. 17.00 -17.55.

KOMUNIA ŚW. W DNI POWSZEDNIE: w godz. 6.30 i o godz. 17.00 i 18.30. Każdy może poprosić o spowiedź w tygodniu.

Sakrament pojednania nie będzie sprawowany w niedziele.

TRANSMISJA NA ŻYWO Z KOŚCIOŁA: transmisje odbywają się za pośrednictwem strony  internetowej naszej parafii: parafia.zlotelany.pl,
w tym tygodniu dla lepszego przygotowania się do żalu doskonałego rozważania na Mszy św. będą poświęcone tematyce spowiedzi.

 • Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o godz. 17.00

 • Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17.00

UDZIAŁ W NABOŻEŃSTWACH TYLKO PRZEZ INTERNET!

 1. Wielką nadzieję pokładamy w Bożej Opatrzności. Zachęcamy wszystkich do ufnej wiary, wytrwałej modlitwy, trwania w posłuszeństwie władzom cywilnym i kościelnym oraz wzajemnej życzliwości, która pozwoli nam wszystkim wyjść zwycięsko z tej niezwykle trudnej próby, przez którą przechodzimy. Solidaryzujemy się z chorymi i objętymi kwarantanną. Z uznaniem patrzymy na poświęcenie pracowników służby zdrowia. I tych wszystkich, którzy nam służą w sklepach i urzędach. Niewątpliwie jest to czas, w którym wzajemnie mobilizujemy się do odpowiedzialności za siebie i za innych. Dlatego pozostajemy w domach i podporządkowujemy się zaleceniom władz państwowych, sanitarnych i kościelnych, które podejmują trudne decyzje. Dostrzegamy zaangażowanie wielu osób i całych rodzin w narodową modlitwę o zatrzymanie epidemii

 2. Mając na uwadze wskazania Prezydium KEP z dnia 21 marca 2020 roku  Biskup Bielsko-Żywiecki udzielił, do odwołania, wszystkim wiernym naszej diecezji oraz aktualnie przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej.  Korzystający z dyspensy powinni w domu stanąć do dłuższej modlitwy osobistej lub rodzinnej, wykorzystując dostępne transmisje Mszy św.

 3. Sakrament pojednania jest udzielany tym, którzy o to proszą podczas dyżurów kapłanów w kościele przed Mszami św. W tym roku nie będziemy organizowali żadnego specjalnego czasu na spowiedź.

 4. W nadchodzącym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca z odpowiednimi nabożeństwami, w które duchowo chciejmy się włączyć.

 5.  Odwiedziny chorych odbędą się wyłącznie na wyraźną prośbę rodziny w niebezpieczeństwie utraty życia.

 6. Przypominamy o możliwości przyjmowania Komunii św. w sposób duchowy. Możliwość przyjęcia Komunii duchowej mają wierni zgromadzeni zarówno w świątyni, jak również uczestniczący we Mszy Świętej transmitowanej przez media, a także chorzy i cierpiący. W przyjmowaniu Komunii w formie duchowej trzeba uwzględnić trzy elementy: 1) wzbudzić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii; 2) wzbudzić miłość ku Niemu; 3) wzbudzić pragnienie, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

 7. Może się zdarzyć, że nie wszyscy zdołają przystąpić do spowiedzi przed świętami. Biskup Ordynariusz wystosował rozporządzenie dotyczące przystępowania do spowiedzi w okresie pandemii:
  „Wielu z nas przed Wielkanocą przystępuje do spowiedzi, jednak obecny stan epidemii uniemożliwia nam wypełnienie tej praktyki. W parafiach nie będzie zatem spowiedzi w zwyczajnej formie. Zachęcamy do skorzystania z innej drogi pojednania z Bogiem poprzez akt żalu doskonałego z równoczesnym mocnym postanowieniem dopełnienia wyznania grzechów przy najbliższej możliwej okazji. Jest to żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”. (por. KKK 1452). W przypadku wątpliwości można skontaktować się telefonicznie z księdzem swojej parafii.
  Przypominamy wszystkim wiernym, że informacje i zachęty do spowiedzi przez telefon, Internet, czy maila są fałszywe i stanowią próbę wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy. Nie wolno na takie propozycje odpowiadać.”

 8. Zachęcamy do duchowej jedności podczas transmisji wydarzeń religijnych z parafii przez stronę internetową. 

 9. Otrzymujemy od parafian wiele ciepłych słów pozdrowień, zainteresowania oraz gestów solidarności i więzi z duszpasterzami. Za wszystkie z całego serca dziękujemy. Otrzymujemy również znaki zatroskania o utrzymanie kościoła parafialnego. W minionym tygodniu ze wzruszeniem odczytaliśmy na rachunku bankowym parafii przekazy świadczące o waszej trosce. W tych trudnych dla każdego czasach myślicie o potrzebach kościoła w taki sposób – jakże wiele mówią nam te piękne gesty. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom i tym również, którzy w różny sposób dają wyraz swojemu zatroskaniu o materialne potrzeby Kościoła.

 10. W najbliższy piątek, 3 kwietnia, nasza parafia wraz z parafią z Leszczyn miała prowadzić Miejską Drogę Krzyżową ulicami miasta. Z oczywistych względów nie możemy jej przeprowadzić w tradycyjny sposób. Zapraszamy jednak do wzięcia udziału w transmisji radiowej Drogi Krzyżowej z Sługą Bożym Kardynałem Stefanem Wyszyńskim, na antenie radia „ Anioł Beskidów” o godzinie 17.00. Przeżyjmy ją razem!

 11. Już teraz informujemy, że planowana w maju uroczystości Pierwszej Komunii Świętej (10maja) oraz bierzmowania młodzieży (30 maja) zostają przeniesione na jesień.

 12. Informujemy, że sprawy niewymagające obecności w kancelarii parafialnej można załatwiać telefonicznie (np. zamawianie intencji mszalnych, ustalenie terminu ślubu itp.). Zwyczajowe ofiary za posługę można złożyć osobiście lub przekazywać je poprzez rachunek bankowy.

OGŁOSZENIA GOSPODARCZE

Wszystkim życzymy dobrego i zdrowego przeżywania czasu Wielkiego Postu. Szczęść Boże!