28.03.2021 r. NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ

Dziś przypada Niedziela Palmowa, czyli niedziela Męki Pańskiej. W liturgii wspominamy i uobecniamy ostatnie dni Jezusa w Jerozolimie. Procesja z gałązkami palmowymi przypomina, że nasze życie jest kroczeniem razem z Chrystusem w tym samym kierunku. To jest chodzenie po śladach Mistrza z pełną świadomością, że pomimo doznawanych codziennie ograniczeń tego świata na końcu nie zwycięża śmieć i cierpienie, ale miłość i nowe życie. Z taką nadzieją wiary wchodzimy w święty czas Wielkiego Tygodnia.

Uwaga: Ze względu na wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa (1 osoba na 20 m2) wszystkich prosimy o zachowanie dystansu społecznego (1,5 m) pomiędzy poszczególnymi rodzinami i noszenie maseczek.

NIEDZIELA PALMOWA: Msze św. będą odprawiane według porządku niedzielnego. Uroczyste poświęcenie palm odbędzie się na Mszy św. o godz. 10.00. O godz. 17.15 – nabożeństwo Gorzkich Żali.

WIELKI PONIEDZIAŁEK, WTOREK i ŚRODA: Msze św. będą odprawiane w kościele według porządku zwyczajnego. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty, który w tych dniach będzie sprawowany rano od godz. 6.30 do 7.00, a wieczorem od godz. 17.00 do 18.00.

Przed nami najważniejsze dni w Roku Liturgicznym, które będziemy przeżywać w niełatwym czasie pandemii i związanych z nim obostrzeniami. Zachęcamy do modlitwy i wyciszenia się, a zwłaszcza podczas trzech dni Triduum Paschalnego także w sytuacji, gdy ktoś zdecyduje się na przeżycie ich w domu, korzystając z transmisji internetowej lub telewizyjnej. Pamiętajmy o możliwości transmisji online z naszego kościoła.

Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom liturgii Triduum Paschalnego i być w zgodzie z wymogami, które nakłada na nas państwo, wprowadzamy bilety na nabożeństwa Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Codziennie będzie mogło w nich uczestniczyć 90 osób. Bardzo prosimy, aby po dzisiejszych Mszach św. osoby zainteresowane podeszły do zakrystii i zabrały bilet. Rozumiemy, że jest to niedoskonałe i nie wszystkich zadawalające rozwiązanie, ale daje ono pewną przewidywalność, która w pandemii jest ważna. Prosimy też, aby w tych warunkach ograniczonej liczby uczestników nabożeństw pamiętać o innych i im także umożliwić udział w modlitwach. Szczere Bóg zapłać za zrozumienie.

W dniach Triduum Paschalnego zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele w ciągu dnia lub wieczorem. Zachęcamy również do adoracji Krzyża w Wielki Piątek w ciągu dnia.

TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK – ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa: Kościół będzie otwarty w godz. 8.30-17.00.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00,

z udziałem wyznaczonych wiernych. Po Mszy św. przyniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy, gdzie będzie adorowany do godz. 22.00

ADORACJA:

Godzina: 20.00 – Oaza Rodzin.

21.00 – Odnowa w Duchu Świętym i Akcja Katolicka.

WIELKI PIĄTEK – pamiątka Męki i Śmierci Pana Jezusa: Kościół będzie otwarty w godz. 7.30-17.00.

ADORACJA w CIĄGU DNIA :

Godzina: 7.30     Rozpoczęcie adoracji przy Ciemnicy

8.00     Jutrznia i Godzina Czytań- młodzież

10.00   Droga Krzyżowa dla dzieci.

15.00   Godzina Miłosierdzia połączona z Drogą Krzyżową

LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ rozpocznie się o godzinie 18.00

Po zakończeniu Liturgii Wielkopiątkowej, Gorzkie Żale i adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim, która potrwa do 22.00. Spowiedź będzie możliwa w nocy do godz. 22.00. Ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone będą na Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Przypominamy, że w
Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły.

ADORACJA: godz. 20.00 – Legion Maryi.

godz. 21.00 – Wspólnota Pierwszo-Sobotnia.

WIELKA SOBOTA – dzień ciszy i modlitwy:

Kościół będzie otwarty w godz. 5.00 Na tę godzinę zapraszamy na tzw. Ciemna Jutrznię odprawianą w języku łacińskim.

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny będzie miało miejsce w kościele lub na zewnątrz w godz. 10.00 do 13.00 – co pół godziny oraz o godz. 14 i 15.

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ rozpocznie się o godz. 19.00, Po Mszy św. symboliczna procesja rezurekcyjna do bram świątyni i błogosławieństwo. Zachęcamy wszystkich parafian, aby zwrócili się w stronę naszego kościoła, gdy usłyszą bicie rezurekcyjnych dzwonów. W tym czasie Ksiądz Proboszcz pobłogosławi Najświętszym Sakramentem mieszkańców naszego osiedla.

W Niedzielę Wielkanocną Msze św. wg porządku niedzielnego.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY: Porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę.

POZOSTAŁE OGŁOSZENIA:

  1. W WIELKI PIĄTEK wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia.

  2. KANCELARIA PARAFIALNA Sprawy niewymagające obecności w kancelarii (np. zamawianie intencji mszalnych) można załatwiać telefonicznie. Zwyczajowe ofiary można przekazywać poprzez rachunek bankowy. Kancelaria Parafialna w Wielkim Tygodniu nie będzie czynna.

  3. Zmiana Tajemnic Różańcowych, w niedzielę Wielkanocną po porannej Mszy św.

  4. PODZIĘKOWANIA: I w tym tygodniu otrzymaliśmy wiele znaków Waszej życzliwości i duchowego wsparcia, za które serdecznie dziękujemy i zapewniamy o naszej duchowej bliskości z Wami. Dziękuję także za wszelkie wsparcie materialne, które w tych dniach wpłynęło do kasy parafialnej i znacznie ją wzmocniło. Bóg Zapłać !!!

 Wszystkim składamy życzenia duchowego przeżycia Wielkiego Tygodnia oraz zdrowych i błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.