NIEDZIELA 28.01.2024 r.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA

Dziś przypada 4 niedziela zwykła. „Panie, nasz Boże, spraw, abyśmy chwalili Ciebie z całej duszy i szczerze miłowali wszystkich ludzi.” (z liturgii mszalnej)

 

LITURGICZNE OBCHODY TYGODNIA

  1. W środę, 31 stycznia – wspomnienie św. Jan Bosko, kapłana.
  2. W piątek, 2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
  3. W sobotę, 3 lutego – św. Błażej, biskupa i męczennika. Po Mszy św. porannej udzielane będzie specjalne błogosławieństwo gardła.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Ofiarowanie Pańskie: W piątek, 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji nazywane świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Kończy ono tradycyjny cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Msze Święte odprawiane będą jak w święta zniesione – o godzinie: 6.30, 8.00, 16.30 i 18.00.
    Na początku każdej Mszy Świętej nastąpi poświęcenie gromnic, które są znakiem obecności Chrystusa – Światłości świata w naszych domach. Zachęcamy!
  2. Rycerstwo św. Michała Arch. W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Bronisława Markiewicza, we wtorek, 30 stycznia o godz. 18.oo, wspólnota „Rycerstwo św. Michała Arch. zaprasza wszystkich parafian na Mszę św. w intencjach Kościoła i Rycerstwa. Po niej zostanie odprawione nabożeństwo do św. Michała przed Najświętszym Sakramentem.
  3. Nabożeństwa: W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
    W I czwartek, spowiedź przed Mszami św. W tym dniu modlimy się w intencji powołań kapłańskich i za osoby konsekrowane Adoracja w ciszy po Mszy św. wieczornej.
    W I piątek, spowiedź przed Mszami św.
    W I sobotę miesiąca, po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo pierwszo-sobotnie do Niepokalanego Serca NMP
  4. Odwiedziny chorych: Wyjazd do chorych z posługą sakramentalną w pierwszą sobotę i następne dni. Prosimy o zgłoszenie chorych w zakrystii.
  5. Wizyta duszpasterska, podsumowanie: W minionym tygodniu zakończyliśmy w naszej Parafii wizytę duszpasterską, zwaną kolędą. Obecny rok duszpasterski przeżywamy go pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Dla nas duszpasterzy, była to okazja, aby przez kilka chwil uczestniczyć w życiu Waszych rodzinnych wspólnot, które często nazywamy „Domowym Kościołem”.

    Kolęda, dla większości z Was, stanowiła rodzinne i religijne przeżycie.
    Wielu z Was, z radością oczekiwało kapłana. Niektórzy, wzięli nawet dzień wolny od pracy. Wszystkim Parafianom serdecznie dziękujemy, za życzliwe przyjęcie kapłanów w swoich mieszkaniach i domach, za dar wspólnej modlitwy, świadectwo chrześcijańskiego życia i serdeczną rozmowę, a także za cenne uwagi, które świadczą o zatroskaniu o naszą parafię. Dziękujemy za troskę jaką okazywaliście naszej służbie ołtarza, która towarzyszyła kapłanom w czasie kolędy.
    Dziękujemy za Waszą hojność. Wspierając materialnie parafię, macie swoją cząstkę w upiększaniu naszej świątyni i dbania o nią.

    Cieszy nas, że wielu Parafian czuje więź ze Wspólnotą parafialną, utożsamia się z nią, traktując świątynię jako „swój dom”, mówiąc, że są tu, jak u siebie. Cieszymy się, że wielu z Was należy do różnego rodzaju Wspólnot Parafialnych, by jeszcze bliżej zaangażować się i być w Parafii. Zachęcamy kolejnych Parafian do odważnego wstępowania do Wspólnot i Grup działających przy parafii.
    Wielu wiernych podczas spotkań z kapłanem wyrażało wdzięczność duszpasterzom, za ich posługę i zaangażowanie w pracę duszpasterską i katechetyczną.

    Wizyta kolędowa była dla nas, duszpasterzy, czasem zetknięcia się z Waszymi radościami i troskami. Spotkaliśmy się z Rodzinami i osobami samotnymi. Przeżywającymi ból związany ze śmiercią najbliższych, z ciężką chorobą, samotnością. Widzieliśmy też – biedę materialną wielu rodzin.
    Na miarę możliwości, staramy się objąć opieka charytatywną te Rodziny.

    Drodzy Parafianie, chcemy podzielić się z Wami także naszymi kapłańskimi troskami i niepokojami. Być może, Was tu obecnych w świątyni, to nie dotyczy, to jednak naszym wspólnym bólem i niepokojem jest fakt, że wiele osób żyje bez sakramentu małżeństwa. Nie mając żadnych przeszkód. Trwają w grzechu i nie widzą w tym problemu.

    Kolejnym poważnym zagrożeniem dla życia duchowego i wiary jest nieuczęszczanie na niedzielną Mszę św., nieraz tygodniami, czy miesiącami, mimo, że zagrożenie pandemiczne dawno minęło. A także rezygnacja części młodzieży szkolnej z katechizacji, za aprobatą rodziców, choć wielu z nich uczęszcza do kościoła.
    Jednym z najgorszych zjawisk dla życia duchowego jest zobojętnienie.
    Brak wrażliwości sumienia i próba usprawiedliwienia się przed sobą, że „wszyscy” postępują podobnie. Odejście młodego pokolenia od wartości wyznawanych przez rodziców i dziadków, jest obecnie największą troską i bólem, nas ludzi wierzących. I to wybrzmiewało z siłą podczas naszych spotkań. Widzieliśmy osoby, które ze łzami w oczach i swoistą bezsilnością o tym opowiadały. Nie traćmy w tych trudnych sytuacjach naszych rodzin chrześcijańskiego optymizmu, opartego na Chrystusie Zmartwychwstałym!

    Kolędę przyjęło około 40% parafian. Dziwił nas fakt, że parafianie, którzy przez całe lata przyjmowali Boże błogosławieństwo kolędowe, w tym roku powiedzieli wyraźne: „Dziękujemy, nie przyjmujemy”, choć bardzo często widzimy ich w kościele i nie mogą się też wymawiać względami sanitarnymi, czy niewiedzą.

    Nie sposób omówić w krótkim słowie całej kolędy.
    Kolędowe problemy będziemy omawiać na spotkaniu Rady Duszpasterskiej.
    Kolęda przede wszystkim niesie błogosławieństwo Boże, które przynosi do domu kapłan. A wizyta duszpasterska jest skuteczna i ma sens wtedy, gdy nie kończy się wraz z wyjściem księdza z domu.
    Choć wiemy, że nie jest łatwo kochać, niekiedy nawet ludzi nam bliskich.

    Kończąc, jeszcze raz wyrażamy szacunek i wdzięczność tym Wszystkim, którzy są z nami, którzy świadomie tworzą naszą Parafię i starają się żyć jej życiem: radościami i troskami.

    Dziękujemy za wszelkie dobro, za Waszą wierność Jezusowi i Kościołowi.

    Ten rok, ma nas wprowadzić w głębszą świadomość „uczestniczenia we wspólnocie Kościoła”. Nie zmarnujmy tego czasu i szansy. Niech Bóg Wam błogosławi.

Wszystkim, a zwłaszcza odpoczywających na feriach zimowych; naszym parafianom i gościom, życzymy Bożego błogosławieństwa w nowym tygodniu. Szczęść Boże!