NIEDZIELA 27.02.2022r.

VIII Niedziela Zwykła

Dziś ósma niedziela w ciągu roku. Jaki jest sens postu po tym niepowtarzalnym wydarzeniu, jakim było narodzenie Jezusa w Betlejem? Mimo zstąpienia Boga na ziemię, człowiek nadal pozostał poszukiwaczem Boga. Szuka Go i odnajduje na różne sposoby. Post, w tym szukaniu odgrywa bardzo ważną rolę. Chroni nas przed przecenianiem wartości materialnych, otwiera na wartości duchowe i uczy wyrzeczenia, które jest nieodzowne w zdobywaniu wartości wyższych.

LITURGICZNE OBCHODY TYGODNIA

1. W środę, 2 marca – przypada Środa Popielcowa.
2. W piątek, 4 marca – obchodzimy święto świętego Kazimierza królewicza.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Wojna na Ukrainie: Mamy świadomość powagi sytuacji. Trwamy w modlitwie o pokój na świecie. Po każdej Mszy św. w dalszym ciągu będziemy śpiewali Suplikację. Jest oczywiste, że musimy przygotować się na ewentualne przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Organizacją przyjęcia uciekających przed wojną Ukraińców z ramienia Kościoła zajmie się Caritas. Być może przyjdzie nam bezpośrednio zaangażować się w ich przyjęcie. Ks. abp Stanisław Gądecki i nasz bp Roman proszą, aby w dzisiejszą niedzielę, a także w Środę Popielcową zebrać ofiary do puszek na pomoc w przyjęciu uchodźców. Ofiary te można złożyć do skarbon umieszczonych przy drzwiach kościoła.

 2. Nabożeństwa Czterdziestogodzinne: Przed rozpoczęciem okresu wielkiego postu w niedzielę, poniedziałek i wtorek odprawimy nabożeństwa wynagradzające Miłosierdziu Bożemu, nazywane Czterdziestogodzinnym. Dzisiaj adoracja od godz. 16.00.

W poniedziałek i wtorek nabożeństwo Czerdziestogodzinne rozpocznie się pół godziny przed poranną Mszą i od godz. 17.00 do Mszy św. wieczornej. Zapraszamy na indywidualną adorację Pana Jezusa w duchu pokuty, zadośćuczynienia i w intencjach pokoju.

 1. Środa Popielcowa: W tym tygodniu 2 marca, Środą Popielcową rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. Tego dnia Msze św. w naszym kościele będą odprawione o godz.: 6.30, 8.00, 16.30, 18.00. Podczas każdej Mszy św. nastąpi obrzęd posypania głów popiołem. W Środę Popielcową wszystkich powyżej 18. roku, a przed ukończeniem 60. roku życia obowiązuje post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ograniczenie ilości spożywanych posiłków. W Środę Popielcową nie będzie nowenny do MBNP i nie będzie czynna kancelaria.

 2. VII Rocznica śmierci pierwszego proboszcza na Złotych Łanach – ks. Józefa Szczypty – przypada dzisiaj. Msza św. w intencji ks. Józefa będzie odprawiona w poniedziałek 28.II.2022 o godz. 7.00.
 3. Wielki Post – jałmużna: Wielki post zachęca do podjęcia praktyk pokutnych. Przypominamy trzy praktyki pokutne: modlitwa, post i jałmużna. Miejscem do złożenia jałmużny będą wszystkie puszki zainstalowane przy wejściu do kościoła. Ofiary te przeznaczone będą na pomoc dla najuboższych i dla ofiar wojny na Ukrainie.

 1. Wielki Post – modlitwa: Okazją do modlitwy będą nabożeństwa wielkopostne:

– Droga krzyżowa: w piątki o godz. 16.30 – dla dzieci, o godz. 17.15 – dla dorosłych i po wieczornej Mszy św. około 18.45 – dla młodzieży.

– Gorzkie żale: w niedziele o godz. 17.00. z kazaniem pasyjnym.

– Rozważania Drogi krzyżowej o godz. 17.15 poprowadzą wspólnoty: Tydzień 0 (4. 03.): Legion Maryi; Tydzień I (11. 03.): Domowy Kościół, Tydzień II (18. 03.): Akcja Katolicka, Tydzień III (25.03.): Żywy Różaniec; Tydzień IV (1.04): Wspólnota „Galilea”, Tydzień V (8.04): Wspólnota „Wiara i Światło”, Tydzień VI (15.04): Wspólnota Charyzmatyczna.

 1. Wielki Post – postanowienia: Zachęcamy do podjęcia wielkopostnego postanowienia, które będzie mobilizacją do osobistego wysiłku nawrócenia w drodze do Wigilii Paschalnej.

 1. Wielki Post – sakramenty: W przeżyciu wielkiego postu niezastąpioną rolę spełniają sakramenty św. Zachęcamy do spowiedzi (warto pomyśleć o spowiedzi już u początku wielkiego postu) oraz do systematycznego udziału we Mszy św. Będziemy dokładać starań, aby każdy miał możliwie łatwy dostęp do tych dwóch sakramentów. Zachęcamy wszystkich, by ze swojej strony podjęli trud odnowy życia sakramentalnego.

 2. Wielki Post – rekolekcje: Informujemy, że rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 13 do 16 marca. Będzie im przewodniczył o. Feliks Rachwalik, franciszkanin z Panewnik, biblista i przewodnik po Ziemi Świętej. Prosimy o zarezerwowanie czasu na nauki rekolekcyjne.

 3. Tydzień Modlitw o Trzeźwość: Dzisiaj, w niedzielę 27 lutego, rozpoczyna się 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Tegoroczne hasło brzmi Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę!. Zachęcamy do włączenia się w tę modlitwę – problem ciągle jest bardzo poważny, co pokazują chociażby statystyki.

 4. Kwartalne Dni Modlitwy: W środę, piątek i sobotę przypadają Kwartalne Dni Modlitwy o ducha pokuty.

 5. Pierwsze dni miesiąca: W tym tygodniu przypadają: I czwartek – adoracja Najświętszego sakramentu i spowiedź św. od godziny 17.00. I piątek – spowiedź św. od godziny 16.00. Po Mszy św. nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. I sobota – nabożeństwo pierwszo-sobotnie, wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP po porannej Mszy św.

 6. Odwiedziny chorych: W sobotę, 5 marca odwiedzimy naszych chorych z posługą sakramentalną w tradycyjnych godzinach. Prosimy o zgłaszanie i potwierdzenie telefoniczne bądź w zakrystii.

 7. Modlitwy o pokój: z inicjatywy świeckich parafian codziennie o godz. 15.00 przy krzyżu misyjnym, znajdującym się przy głównym wejściu do kościoła, ma miejsce modlitwa o pokój oraz w intencji Ukrainy. Zapraszamy.
 8. Podziękowania: Serdeczne podziękowania kierujemy do tych wszystkich Parafian, którzy w ubiegłym tygodniu wsparli materialnie parafię, kładąc swoją ofiarę na tacę, czy bezpośrednio na konto parafialne. Bóg Zapłać!

 9. Rada Duszpasterska: W ostatnim tygodniu zostali wyłonieni kandydaci do Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Ich nazwiska znajdują się na kartach do głosowania, które czekają przy wyjściu z kościoła. Prosimy zabrać jedną ze sobą i po dokonaniu wyboru jednego z kandydatów przynieść w przyszłą niedzielę do kościoła i zostawić w specjalnej skrzynce. Komisja skrutacyjna policzy głosy i mamy nadzieję, że 13 marca ogłosimy skład nowej Rady.

Życzymy wszystkim pięknej niedzieli i dobrego i spokojnego tygodnia. Szczęść Boże!