NIEDZIELA 26.03.2023 r.

V Niedziela Wielkiego Postu

Dzisiaj przeżywamy 5. niedzielę Wielkiego Postu. „Prosimy Cię, Panie, nasz Boże, udziel nam łaski, abyśmy gorliwie naśladowali miłość Twojego Syna,  który oddał własne życie za zbawienie świata.”

 

LITURGICZNE OBCHODY TYGODNIA

1. W sobotę, 1 kwietnia – przypada pierwsza sobota miesiąca.
2. W przyszłą niedzielę, 2 kwietnia – przypada Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Wielki Post – nowy okres: Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter Wielkiego Postu. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach pasyjnych oraz spowiedzi wielkopostnej.
 2. Gorzkie Żale: Zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali, dzisiaj o godz. 17.00. z kazaniem pasyjnym ks. Krzysztofa. Droga Krzyżowa: Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek w kościele, tylko o godz. 16.30.
 3. Droga krzyżowa ulicami Bielska-Białej: W piątek, 31 marca odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami Bielska. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się w kościele Chrystusa Króla na Leszczynach o godz. 18.45 i idąc ulicami miasta dojdzie do naszego kościoła św. Józefa. W sposób szczególny będziemy polecać Bogu sprawy osobiste i społeczne oraz modlić się z bł. Prymasem Stefanem Wyszyńskim o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców naszego miasta. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym duchowym wydarzeniu.
 4. Niedziela Palmowa: W przyszłą niedzielę, 2 kwietnia obchodzimy Niedzielę Palmową. Uroczyste poświęcenie palm odbędzie się na Mszy św. o godz. 10.00. Prosimy, aby dzieci z palmami zgromadziły się przed kościołem, skąd procesyjnie z poświęconymi palmami wejdziemy do świątyni.
  Palmy: Przy kościele będzie można nabyć palmy. Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego – popularnie nazywani „Skautami Europy” – będzie także rozprowadzać kartki świąteczne oraz ciasto. Uzyskane ofiary przeznaczone będą na pomoc młodzieży harcerskiej.
 5. Kwiaty do Grobu Pańskiego: W kościele są wystawione skarbony, gdzie można składać ofiary na wystrój i dekorację Grobu Pańskiego.
 6. Adoracje: W najbliższy poniedziałek, 27 marca i w czwartek, 30 marca po wieczornej Mszy Świętej adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy i możliwość skorzystania z modlitw wstawienniczych (w poniedziałek) w kaplicy Matki Bożej. Adoracja potrwa około godziny.
 7. Podziękowanie: Pragniemy wyrazić wielką wdzięczność wszystkim, którzy w ubiegłą niedzielę przygotowali kościół i jego okolice do uroczystości odpustowych i swoim zaangażowaniem w czasie sumy odpustowej uświetniły ją. Bóg Zapłać!
 8. Nabożeństwo pierwszo-sobotnie: W najbliższą sobotę rano po Mszy św. zapraszamy na nabożeństwo pierwszo-sobotnie – wynagradzające Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.
  W tym dniu księża udadzą się na wizytą do chorych z posługą sakramentalną i komunią św. Prosimy o zgłoszenia w zakrystii bądź telefonicznie.
 9. Misterium Męki Pańskiej: Także w sobotę, 1 kwietnia wieczorem młodzież naszej parafii zaprasza na Misterium Męki Pańskiej. Misterium rozpocznie się o godzinie 19.30 w kościele. Serdecznie zapraszamy zwłaszcza dzieci i młodzież.
 10. Pielgrzymka: Już dzisiaj zapraszamy do udziału w XI pieszej pielgrzymce z Bielska – Białej do Krakowskich Łagiewnik, w terminie od 30 kwietnia do 3 maja w grupie bł. ks. Michała Sopoćki, szczegółowe informacje o pielgrzymce jak i zapisach można uzyskać u ks. Jakuba Kulińskiego.
 11. Baranki paschalne: W zakrystii i przy wejściu do kościoła są wyłożone symbole Wielkanocy – baranki paschalne i paschaliki. Złożone ofiary będą przeznaczone dla potrzebujących w ramach pomocy Caritas w naszej diecezji i parafii.

 

Ogłoszenia poza parafialne:

12. Czuwanie z św. Janem Pawłem II:

 • Koncert „Artyści Bielska dla Papieża” – koncert w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej w hołdzie Janowi Pawłowi II w niedzielę, 2 kwietnia 2023 r. o godz. 18.00 /po wieczornej Eucharystii/.
 • Komandor Bielsko-Żywiecki Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II zaprasza wszystkich ludzi, którzy sprzeciwiają się atakowi na dobre imię Jana Pawła II i Kościół Katolicki, na spotkanie modlitewne pod pomnikiem Jana Pawła II, przy Kurii Bielsko-Żywieckiej w Bielsku-Białej, w niedzielę, 2 kwietnia 2023 r.
  Spotkanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00. Krótkie słowo wypowie przedstawiciel Rycerstwa, następnie uczestnicy odmówią litanię do św. Jana Pawła II, dziesiątkę Różańca za nieprzyjaciół Kościoła. O 21.37 wszystko zakończy się wspólnym odśpiewaniem pieśni „Barka”.

 

Prasa i książki: Jak zawsze zachęcamy do czytania i rozważania Słowa Bożego oraz lektury książek i prasy katolickiej, która jest wyłożona przy wejściu do kościoła. Zwracamy szczególną uwagę na „Gościa Niedzielnego Ekstra”, poświęconemu relikwiom Męki Pańskiej. Cena 14. zł.

Życzymy wszystkim pięknej niedzieli i dobrego tygodnia. Szczęść Boże!