ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

NIEDZIELA 19.05.2024 roku

Dzisiaj przeżywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. „Boże, Ty przez misterium dnia dzisiejszego uświęcasz swój Kościół ogarniający wszystkie ludy i narody, ześlij dary Ducha Świętego na całą ziemię i dokonaj w sercach wiernych tych cudów, które zdziałałeś w początkach głoszenia Ewangelii.”
Za pobożne, publiczne odmówienie całego hymnu: „O Stworzycielu Duchu, przyjdź…” można dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami.

 

LITURGICZNE OBCHODY TYGODNIA

 1. W poniedziałek, 20 maja – w drugi dzień Zielonych Świąt przypada święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.
 2. We wtorek, 21 maja – wspomnienie św. Jana Nepomucena, kapłana i męczennika.
 3. W czwartek, 23 maja – przypada święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Wiecznego Kapłana. W modlitwach pamiętamy o kapłanach.
 4. W piątek, 24 maja – wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Jest to dzień modlitwy za Kościół w Chinach.
 5. W środę, 22 maja wspominamy 29 rocznicę pobytu papieża św. Jana Pawła II w naszej diecezji.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego: Dzisiaj obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego – jeden z trzech najważniejszych dni w roku liturgicznym. Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa dzisiejszej uroczystości, to także jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych.
 2. Święto Matki Kościoła: W drugi dzień Zielonych Świąt, w święto NMP Matki Kościoła, zapraszamy na Msze św. o godzinie: 6.30, 8.00, 16.30 i o godzinie 18.00.
 3. Nabożeństwa majowe: Z niezmienną serdecznością zapraszamy na nabożeństwa majowe odprawiane codziennie o godzinie 17.30.
 4. Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana: W czwartek, 23 maja obchodzimy święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia Kapłańskiego. Z tej okazji dziękujemy serdecznie „Margaretkom” i wszystkim tym, którzy podejmują modlitwę za kapłanów. Bóg Zapłać!
 5. Rada Parafialna: We wtorek, 21 maja o godzinie 19.oo odbędzie się spotkanie Duszpasterskiej Rady Parafialnej na którym zostaną omówione sprawy duszpasterskie i gospodarcze.
 6. Rycerstwo św. Michała Archanioła: Zapraszamy na nabożeństwo ku czci św. Michała Archanioła, także we wtorek, 21 maja po wieczornej Mszy św.
 7. Pielgrzymka chorych: Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie – Zaprasza do udziału w Misyjnym Dniu Chorych, w poniedziałek, 20.05.br. w święto Matki Kościoła. Przywitanie pątników o godz. 14.30. O godz.15:00 Msza Św. (przewodniczy: ks. Wojciech Bartoszek redaktor naczelny „Apostolstwa Chorych”) a po niej poczęstunek.
 8. Pielgrzymka do Markowej i Strachocina: Zachęcamy do udziału w pielgrzymce parafialnej do Markowej, miejsca życia i męczeńskiej śmierci błogosławionej Rodziny Ulmów, Strachocimia do sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Kalwarii Pacławskiej i innych pięknych miejsc na Podkarpaciu pod koniec czerwca.
 9. Święcenia kapłańskie: W sobotę, 25 maja w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej ks. Biskup udzieli święceń prezbiteratu naszym diakonom. Polecajmy ich Dobremu Pasterzowi.
 10. Uroczystość Świętej Trójcy: W przyszłą niedzielę, 26 maja, w liturgiczną uroczystość Trójcy Przenajświętszej kończy się czas komunii św. wielkanocnej. Wszystkich, którzy jeszcze tego serdecznego obowiązku nie spełnili, zachęcamy do spowiedzi i komunii św. w ciągu tygodnia.
 11. Boże Ciało: Zbliża się uroczystość Bożego Ciała, która w tym roku przypada 30 maja. Uroczysta Msza św. z udziałem dzieci z klasy IV przeżywających rocznicę I – Komunii św. zostanie odprawiona o godz. 10.00. Po jej zakończeniu wyruszy tradycyjna procesja eucharystyczna ulicami naszego miasta. W kościele są wystawione puszki, do których możemy składać ofiary na kwiaty zdobiące 4 ołtarze na trasie procesji.
 12. Prasa: Jak co niedzielę polecamy prasę katolicką i zachęcamy do jej czytania. W nowym „Gościu Niedzielnym” przeczytamy m.in.: Dlaczego Sejm nie chciał debatować nad ochroną chrześcijan, jak wiara wpływa na nasze zdrowie oraz o św. Andrzeju Boboli i Pier Giorgio Frassattim. Jest także nowy numer „Gościa Niedzielnego Extra” w cenie 14 zł i tygodnik „Niedziela”.

Wszystkim życzymy radosnego świętowania uroczystości Zesłania Ducha Świętego i przypadającego jutro święta Matki Kościoła – drugiego dnia Zielonych Świąt. Błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże !