NIEDZIELA 19.02.2023r.

VII Niedziela Zwykła

Dziś siódma niedziela w ciągu roku. Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy stale rozważając Twoją naukę  spełniali słowem i czynem to, co się Tobie podoba.

 

LITURGICZNE OBCHODY TYGODNIA

 1. W środę, 22 lutego – przypada Środa Popielcowa.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Nabożeństwa Czterdziestogodzinne: Przed rozpoczęciem okresu wielkiego postu w niedzielę, poniedziałek i wtorek odprawimy nabożeństwa wynagradzające Miłosierdziu Bożemu, nazywane Czterdziestogodzinnym. Dzisiaj adoracja od godz. 16.00.

W poniedziałek i wtorek nabożeństwo czterdziestogodzinne rozpocznie się pół godziny przed poranną Mszą i od godz. 17.00 do Mszy św. wieczornej. Zapraszamy na indywidualną adorację Pana Jezusa w duchu pokuty, zadośćuczynienia i w intencjach pokoju. W poniedziałek po wieczornej Mszy św. adoracja Najświętszego sakramentu będzie jeszcze kontynuowana przez godzinę w raz z modlitwami wstawienniczymi.

 1. Środa Popielcowa: W tym tygodniu 22 lutego, Środą Popielcową rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. Tego dnia Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem będą odprawione o godz.: 6.30, 8.00, 16.30 i 18.00. W Środę Popielcową wszystkich powyżej 18. roku, a przed ukończeniem 60. roku życia obowiązuje post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ograniczenie ilości (do trzech) spożywanych posiłków. W Środę Popielcową nie będzie nowenny do MBNP i nie będzie czynna kancelaria.
 2. Wielki Post – jałmużna: Wielki post zachęca do podjęcia praktyk pokutnych. Przypominamy trzy praktyki pokutne: modlitwa, post i jałmużna. Miejscem do złożenia jałmużny będą wszystkie puszki zainstalowane przy wejściu do kościoła. Ofiary te przeznaczone będą na pomoc dla najuboższych.

 3. Wielki Post – modlitwa: Okazją do modlitwy będą nabożeństwa wielkopostne:

Droga krzyżowa: piątki o godz. 16.30, 17.15 (dzieci i dorośli) i 18.45 (po Mszy św. – dla młodzieży). Drogę krzyżową w najbliższy piątek, 24 lutego o godz. 17.15 poprowadzi Kościół Domowy, a w kolejne piątki poprowadzą wspólnoty: Tydzień I (3. 03.): Legion Maryi, Tydzień II (10. 03.): Akcja Katolicka, Tydzień III (17.03.): Żywy Różaniec; Tydzień IV (24.03): Wspólnota „Galilea”, Tydzień V (31.03): Wspólnota „Wiara i Światło”, Tydzień VI (07.04): Wspólnota Charyzmatyczna.

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym ks. Krzysztofa Kurnika : w niedziele o godz. 17.00.

 1. Wielki Post – rekolekcje: Informujemy, że rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 11-15 marca. Będzie im przewodniczył ks. profesor Władysław Zuziak. Prosimy o zarezerwowanie odpowiedniego czasu.

 2. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu: Dzisiaj w niedzielę, 19 lutego rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (19-25 lutego).

 3. Kwartalne Dni Modlitwy: W środę, piątek i sobotę przypadają Kwartalne Dni Modlitwy o ducha pokuty. Zachęcamy także do podjęcia wielkopostnego postanowienia, które będzie mobilizacją do osobistego wysiłku nawrócenia.

 4. Rocznica śmierci ks. Józefa: Za tydzień, 27 lutego, przypada ósma rocznica śmierci ks. prałata J. Szczypty, budowniczego naszej świątyni. Msze św. za śp. ks. Prałata będą odprawione w niedzielę, 26.02. o godz. 8.30 i w poniedziałek, o godz. 7.00. Zapraszamy!

 5. Dar dla ofiar trzęsienia ziemi: Informujemy, że na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii przekazaliśmy dla Caritas Diecezji 7.940 zł. – wielkość ofiary ze zbiórki w ubiegłą niedzielę. Jeszcze raz składamy wszystkim ofiarodawcom serdeczne: Bóg Zapłać!

 6. Składka III niedzieli: Dzisiejsza składka parafialna, III niedzieli miesiąca, przeznaczona jest na opłaty za ogrzewanie kościoła i budynków parafialnych. Bóg Zapłać!

 7. Przyjmowanie komunii św.: Po nieszczęśliwym czasie pandemii, którego skutki w różnych aspektach życia, także religijnego, do dzisiaj odczuwamy, chcielibyśmy uporządkować sposób przyjmowania komunii św. Najlepiej byłoby powrócić do zwykłego przyjmowania komunii św. przez wiernych. I do tego sposobu zachęcamy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że sposób przyjmowania Pana Jezusa pod postacią chleba na „rękę” dla wielu parafian ze względów higienicznych i liturgicznych stał się najlepszym sposobem, dlatego każdy pragnący przyjąć komunię św. może to uczynić przez siebie wybrany sposób z zachowaniem najwyższej czci i szacunku wobec Najświętszego Sakramentu. W tygodniu komunię św. będziemy udzielać tylko przy stopniu komunijnym, przyjmując ją na klęcząco (poza przypadkami, gdy zdrowie nie pozwala uklęknąć), także te osoby, które chcą przyjąć Pana Jezusa na „rękę”. A w niedzielę i w dni w których komunię św. przyjmuje więcej osób, w sposób procesyjny. Przyjmować ją można na stojąco z wcześniejszym przyklęknięciem lub głębokim pokłonem i spożywać przed szafarzem. Bardzo serdecznie prosimy o przyjęcie ze zrozumieniem nowych zasad.

 8. Film o św. Józefie w kinach: Informujemy, że w najbliższy piątek, 24 lutego w kinach ma się pojawić film o św. Józefie pt. „Opiekun”. Borykający się z kryzysem małżeńskim dziennikarz dostaje polecenie, by zająć się współczesnymi historiami ludzi, w których życie w cudowny sposób wkroczył św. Józef. „Opiekun”, to film z elementami dokumentu, w którym oparta na faktach historia rodzinna Roberta i Dominiki staje się pretekstem do głębszej opowieści o ewangelicznej postaci ziemskiego opiekuna Jezusa i roli, jaką odegrał w życiu wielu współczesnych ludzi. Gdy główny bohater odkrywa, że także jego historia ma wiele wspólnego z milczącym opiekunem Świętej Rodziny. Czy w kulminacyjnym momencie, gdy będzie musiał podjąć decyzję, która zaważy na losach jego rodziny, zachowa się jak… św. Józef? (ze strony https://www.youtube.com/watch?v=Nf9HFYvLVY8).

Życzymy wszystkim pięknej niedzieli i dobrego tygodnia. Szczęść Boże!