XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

15. 11. 2020 Roku Pańskiego

Dziś przeżywamy 33. niedzielę w ciągu roku, a to oznacza, że rok liturgiczny zbliża się do końca. Czytania mszalne przygotowują nas na powtórne przyjście Chrystusa, zwane Paruzją, która zamknie dzieje świata. Chrystus Pan przybędzie jako Sędzia – Król, by raz na zawsze oddzielić dobro od zła i – jak to mówimy w każdym Credo mszalnym – Jego panowaniu nie będzie końca. Jest to prawda wiary znana już pierwszym chrześcijanom, a którzy bardzo się nią przejmując, kończyli swe modlitwy zawołaniem: Marana tha – Przyjdź, Panie Jezu!

LITURGICZNE OBCHODY TYGODNIA

1. We wtorek, 17 listopada – wspominamy św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy.
2. W środę, 18 listopada – wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy.
3. W piątek, 20 listopada – wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego, kapłana.
4. W sobotę, 21 listopada – wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.
5. W przyszłą niedzielę, 22 listopada obchodzimy uroczystość Chrystusa Króla.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejsza niedziela w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak np. Caritas, aby pomagać innym.

  2.  W piątek, 20 listopada z racji trzeciego piątku miesiąca oddajemy cześć Miłosierdziu Bożemu.

  3. W środę, 18 listopada przypadają imieniny ks. bp. Romana Pindla, a w sobotę imieniny biskupa Janusza Zimniaka, pamiętajmy w modlitwie o naszych pasterzach i całej diecezji.

  4. Z radością informuję, że zakończyliśmy prace remontowe naszych organów, które były prowadzone w ostatnich miesiącach tego roku. Po 14 latach od ich zainstalowania, było to konieczne. (Wiele piszczałek nie odzywało się wcale, a niektóre dźwięki zacinały się po zwolnieniu klawiszy.) Remont obejmował:

– gruntowne czyszczenie instrumentu ( na wiatrownicach i wewnątrz piszczałek osiadła gruba warstwa kurzu)

– wymianę zużytych elementów ( dziurawe mieszki i uszkodzone elektromagnesy)

– usuniecie usterek w automatyce sterującej w kontuarze organowym.

– strojenie i intonację.

Prace prowadzone były etapami, tak, aby w czasie trwania remontu nie wyeliminować całkowicie możliwości używania instrumentu. Całkowity koszt remontu wyniósł trzydzieści trzy tysiące zł i będziemy go spłacać ratami do maja przyszłego roku. Serdecznie dziękujemy p. Stanisławowi Gońciarczykowi za podjęcie się tego zadania i wykonaną pracę. Bóg zapłać!

Przypomnijmy: Organy zostały sprowadzone z Niemiec z parafii św. Marcina. Oddane do użytku i poświęcone 18 maja 2006 roku. Mają 33 głosy, 3 manuały + pedał, około 2300 piszczałek. Najkrótsza piszczała ma długość kilku minimetrów, a najdłuższa około 5 metrów. Historia tego instrumentu sięga XIX wieku. Znamy ją dzięki znalezionej wewnątrz wiatrownicy krótkiej notki historycznej o powstaniu i rozbudowie naszych organów. Poniżej jej treść:

Parafia Rzymsko-katolicka św. Marcina

W dn. 20-go lutego 1967 r . rozpoczęto rozbiórkę Kościoła św. Marcina, z wyjątkiem wieży kościelnej. Podczas demontażu organów znaleziono w szafie organowej pismo z dn. 2.03.1848 r. podpisane przez ks. Proboszcza Kaisera.

W 1967 r. organy posiadały 18 rejestrów (włączników głosu). W dn. 10.11.1968 r. miała miejsce konsekracja nowego kościoła. Organy zostały powiększone o 10 rejestrów przez Firmę Weyland Opladen. Wykorzystano części starych organów, szczególnie wiatrownicę zasuwową.

Powiększenie i renowacja organów kosztowała 56.000, – DM..

Tak więc pragniemy prosić Boga, aby nowe organy z 10.11.1968 r. mogły przez długi jeszcze czas rozbrzmiewać ku chwale Boga i ku zbudowaniu wiernych.

  1. Zwyczajem naszej parafii było:, że w połowie listopada służba kościelna – organista i kościelny, udawała się do mieszkańców osiedla z opłatkami wigilijnymi. W tym roku z powodu pandemii nie będą mogli tego uczynić. Proponujemy jednak i zachęcamy jednocześnie, aby nabywać opłatki poświęcone w parafii. Ofiary z tej okazji składane, będą przeznaczone,( wzorem lat poprzednich) na utrzymanie funkcji kościelnego i organisty w naszym kościele. Od przyszłej niedzieli będziemy mogli już opłatki nabywać .

  2. Przypominamy, że w dniu dzisiejszym w kościele może przebywać ograniczona liczba osób (1 osoba / 15 m2). Zachęcamy do wykorzystania całej przestrzeni kościoła. Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowaniu odpowiedniej odległości w podchodzeniu do komunii św. Na czas zwiększonych obostrzeń powracamy do bezpośredniej internetowej transmisji Mszy św. z naszego kościoła. Zapraszamy wszystkich, którzy muszą pozostać w domach do korzystania z niej. Transmisja nabożeństw jest dostępna na naszej stronie internetowej.

  3. W listopadzie pamiętajmy o modlitwie za zmarłych poprzez nabożeństwo wypominkowe, które będzie odprawiane codziennie przed Mszami św. o godz. 6.45 i 17.30. oraz o możliwości uzyskania odpustu dla zmarłych.

  4. Próba komentarza do obecnej sytuacji przeżywanej w Kościele: Niewątpliwie przechodzimy w Kościele przez bardzo trudny czas oczyszczenia. Z bólem przyjęliśmy odważny raport Stolicy Apostolskiej wyjaśniający sprawę byłego kard. McCarricka, jak również wiadomość o ukaraniu kard. Gulbinowicza. Ze szczerą troską myślimy o ofiarach nadużyć seksualnych dokonanych nie tylko przez ludzi Kościoła, ale wszelkich nadużyć seksualnych względem nieletnich. Wspomniany raport, jak również zapowiedź powołania komisji do wyjaśnienia wątpliwości narosłych wokół osoby kard. Dziwisza przyjmujemy z nadzieją, bo wyraża się w nich gotowość Kościoła do rachunku sumienia i usunięcia na przyszłość przestrzeni dla zaniedbań, które miały miejsce. Bo oczywiście nie ma zgody na żadne nadużycia seksualne, nie tylko względem nieletnich. Chcielibyśmy, aby wszystkie nadużycia i zaniedbania zostały ujawnione w możliwie krótkim czasie, a winni ponieśli konsekwencje. Niestety, wiele wskazuje na to, że problem może trwać przez dłuższy okres czasu. Szkoda, że wiele zgłoszeń nadużyć pojawia się dopiero po wielu latach (niekiedy po 30 latach) od samych wydarzeń. Każde zgłoszenie musi być dokładnie zweryfikowane, gdyż zdarzają się również zgłoszenia fałszywe. Wiele nadziei budzi również determinacja, z jaką przełożeni Kościoła reagują na otrzymywane informacje w tym czasie. Jest to niewątpliwie czas, który Bóg dopuścił, aby Kościół we wszystkich swoich wspólnotach przeszedł czas próby wiary i czas oczyszczenia. Nadszedł czas, w którym trzeba nam podjąć jeszcze większy wysiłek duchowy, by dostrzec Pana obecnego w swoim Kościele, przychodzącego w słowie, w sakramentach i we wspólnocie wierzących. Może nawet potrzeba nam nowego zachwytu Bogiem, który, przecież znając całą przyszłą historię Kościoła, znaczonego zarówno świętością męczenników i wyznawców, jak i grzechem i cynizmem, nie zawahał się i założył wspólnotę pierwszych uczniów, by przez nich pozostać obecnym w świecie. Trzeba nam jeszcze mocniej przylgnąć do Niego i iść za Nim. Dopiero wtedy będziemy mogli właściwie spojrzeć na zjawiska, z którymi mamy dzisiaj do czynienia: nie tylko nadużycia seksualne, ale także aborcję, eutanazję, postulaty wolności bez odpowiedzialności, rozwody, nieuczciwość, jak również wierność i ofiarność niezliczonych rzesz wiernych. I wtedy otrzymamy moc, by dobro rozwijać i pogłębiać, a zło przezwyciężać miłosierdziem. Nie wolno nam zapomnieć: Chrystus umarł za wszystkich, również za tych, którzy od Niego się odwrócili.

  1. Zachęcamy do korzystania z prasy katolickiej, która znajduje się w przedsionkach kościoła.

Wszystkim życzymy błogosławionego i zdrowego tygodnia. Szczęść Boże!