NIEDZIELA 1.01.2023r.

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI

W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023 Kościół celebruje uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, a jednocześnie Światowy Dzień Modlitw o Pokój, zwłaszcza w Ukrainie.

Dzisiaj za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu O Stworzycielu, Duchu, przyjdź można uzyskać odpust zupełny. Wszyscy potrzebujemy Bożej pomocy, Bożej łaski, skorzystajmy, więc z tego daru Kościoła.

1. W poniedziałek, 2 stycznia – wspomnienie św. Bazylego W. i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła.
2. W piątek, 6 stycznia – uroczystość Objawienia Pańskiego nazywana w naszej tradycji Świętem Trzech Króli lub Epifanią. Z racji uroczystości nie obowiązuje w tym dniu post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
3. W przyszłą niedzielę, 8 stycznia przypada święto Chrztu Pańskiego.

1. Uroczystość Bożej Rodzicielki – Nowy Rok: W niedzielę, 1 stycznia obchodzimy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, a zarazem Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Msze św. odbędą się według porządku niedzielnego.

2. Zmarł emerytowany papież Benedykt XVI: Z pewnością do wszystkich dotarła już smutna wiadomość o śmierci papieża Benedykta XVI, który odszedł do wieczności w sobotę, 31 grudnia. Bogu dziękujemy za życie i dzieło Benedykta XVI, a wcześniej kard. Józefa Ratzingera. Wielu z nas inspirowało się przecież jego niezwykle głębokimi przemyśleniami. Modlimy się, by Bóg przyjął go do „domu Ojca”. Msza św. w intencji zmarłego papieża zostanie odprawiona w uroczystość Trzech Króli o godzinie 10.00. Zapraszamy!

3. Objawienie Pańskie: W piątek, 6 stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. – będą sprawowane jak w każdą niedzielę (również w przeddzień w czwartek o godz. 18.00). Po każdej Mszy św. nastąpi błogosławieństwo kredy i kadzidła. Taca zbierana w tym dniu będzie przeznaczona na misje prowadzone przez Kościół Powszechny. W tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Zachęcamy do oznaczenia drzwi swoich domów pobłogosławioną kredą literami „C+M+B+2023”, które stanowią skrót od łacińskiej sentencji „Christus Mansionem Benedicat”. Oznacza ona: „niech Chrystus błogosławi ten dom”. Można również oznaczyć drzwi literami „K+M+B+2023”.

1. I-szy poniedziałek: Eucharystia i nabożeństwo z modlitwami o uzdrowienie duszy i ciała zostaną odprawione w poniedziałek, 2 stycznia o 18:00. Po  Mszy Świętej poświęcenie wody, soli i oliwy.

2. W tym tygodniu przypada: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W pierwszy czwartek adoracja Najświętszego sakramentu – Godzina Św. i spowiedź rozpocznie się o godz. 17.00.

W pierwszy piątek – uroczystość Objawienia Pańskiego – porządek Mszy św. jak w niedzielę. Okazja do spowiedzi św. przed każdą Mszą św.

W pierwszą sobotę po Mszy św. o godz. 7.00 – nabożeństwo pierwszo-sobotnie, wynagradzające Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

1. Misyjny Dzień Dzieci: W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Misyjny Dzień Dzieci, dlatego do puszek tego dnia będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Już dziś gorąco polecamy tę dodatkową składkę ofiarności parafian.

2. Wizyta duszpasterska: Trwa wizyta duszpasterska. Duszpasterze niosą do domów modlitwę i błogosławieństwo. Chcielibyśmy, aby spotkania w domach stały się okazją do wzajemnego słuchania, wymiany spostrzeżeń, dzielenia się swoim życiem. Plan wizyty duszpasterskiej na najbliższe dwa tygodnie wystawiony jest w gablotach i na naszej stronie internetowej. Bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z nim. Można się jeszcze zapisywać na kolędę.

Jeszcze raz wszystkim Parafianom i Gościom przekazujemy najlepsze noworoczne życzenia, aby dobry Bóg opromieniał każdy dzień swoją łaską i błogosławieństwem w Nowym Roku Pańskim 2023. Szczęść Boże.