Słowo Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Drodzy Siostry i Bracia. W niedzielę 26 maja br. we wszystkich państwach tworzących Unię Europejską odbędą się wybory do jej Parlamentu. Od wyników tych wyborów będzie zależał nie tylko kształt polityczny, ale także duchowy Unii Europejskiej.

Polska należy do Unii od 2004 roku. Stało się to również dzięki osobistemu zaangażowaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, który w członkostwie naszego państwa w tej instytucji dostrzegał nie tylko szansę na rozwój Polski pod względem materialnym i cywilizacyjnym, ale również szansę dla Unii, która będzie mogła czerpać z duchowego skarbca naszej Ojczyzny. W konsekwencji przed Europą otworzy to – jak często głosił to Papież – możliwość oddychania obydwoma płucami, a przez to trwania przy jej chrześcijańskich korzeniach.

Jeszcze na kilka lat przed wstąpieniem Polski do Unii, dnia 3 czerwca 1997 roku Jan Paweł II w obecności pięciu prezydentów państw Europy Środkowej i Wschodniej mówił w Gnieźnie: „Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić, odcinając się od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy i od wielkiego bogactwa minionych wieków. Jakże można liczyć na zbudowanie «wspólnego domu» dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga?”

Mając na uwadze to papieskie nauczanie, lepiej możemy zdać sobie sprawę z tego, jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa w obecnym momencie naszej najnowszej historii. Dlatego bardzo zachęcamy Was, Drodzy Siostry i Bracia, do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego i głosowania zgodnego z właściwie ukształtowanym sumieniem.

Modląc się do Boga – za wstawiennictwem świętych Patronów Europy i Polski – o dobrą przyszłość Europy, a także o dobrą przyszłość naszej Ojczyzny, z serca Wam błogosławimy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Jasna Góra, 2 maja 2019 roku

VNW 19 05 19NIEDZIELA  19.05.2019

V Niedziela Wielkanocna

W niedzielę — dzień zmartwychwstałego Chrystusa — gromadzimy się na Eucharystii, aby iść drogą jaką wskazał nam Zbawiciel, by słuchać Jego prawdy i czerpać z Niego życie. W ten sposób budujemy wspólnotę Kościoła i wypełniamy nasze powołanie.

KALENDARZ LITURGICZNY:

W tym tygodniu przypadają następujące obchody liturgiczne:

1. We wtorek, 21 maja – wspomnienie św. Jana Niepomucena, kapłana i męczennika.
  2. W piątek, 24 maja – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki   Jest to zarazem Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach ustanowiony przez Benedykta XVI.
  3. W przyszłą niedzielę, 26 maja – modlimy się za wszystkie mamy.

SPRAWY DUSZPASTERSKIE:

1. 1. Zapraszamy na nabożeństwa majowe, które odprawiamy codziennie o godz.17.30.w kościele.
  2. W sobotę, 25 maja o godzinie 10:00 w kościele katedralnym św. Mikołaja w Bielsku-Białej- ks. bp Roman Pindel udzieli diakonom naszej diecezji święceń prezbiteratu. Modlitewnej pamięci parafian polecamy tegorocznych kandydatów do kapłaństwa.
  3. Zapraszamy młodzież na kolejne spotkanie Młodzi Uwielbiają, które odbędzie się w naszej parafii 25 mają (w sobotę) o godz. 19.00. W planie spotkania: konferencja, uwielbienie Boga, możliwość przystąpienia do modlitwy wstawienniczej i wspólną agapa na zakończeni
  4. 4. W nadchodzącą niedzielę, 26 maja ofiarami do puszek przy kościele będziemy mogli wesprzeć Hospicjum św. Jana Pawła II działające w Bielsku-Białej, a służące chorym ludziom.
  5. Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej wraz ze Szkolnym Kołem Caritas działającym przy SP nr 20 w Bielsku-Białej, w niedzielę 26 maja br. będzie prowadzić kiermasz książek religijnych z którego dochód, będzie przeznaczony na dofinansowanie kolonii letnich prowadzonych Caritas.
  6. W niedzielę, 26.05. 2019 r. odbędzie się w naszym mieście Marsz dla Życia i Rodziny. Po Marszu organizatorzy zapraszają na rodzinny piknik do parku przy ulicy J. Słowackiego. Więcej informacji na plakatach i stronach internetowych organizatorów Marszu.
  7. Składka dzisiejszej, trzeciej niedzieli miesiąca przeznaczona jest na cele inwestycyjne w parafii.

SPRAWY GOSPODARCZE:

W tych dniach przystąpiliśmy do remontu piwnicy, znajdującej  się pod częścią naszego kościoła.  Zabiegi, które tam są wykonywane to: naprawa części zmurszałego i odparzonego tynku oraz uporządkowanie całej sieci kabli, które tam mają swoje trasy transmisyjne. Będziemy chcieli zrobić także porządek w pomieszczeniu znajdującym się bezpośrednio pod ołtarzem, które pełniło dotychczas rolę przysłowiowego składu, gdzie są jeszcze rzeczy z budowy i tego wszystkiego, co „ może się jeszcze kiedyś przydać”.  Tym bardziej dziękujemy wszystkim, którzy dzisiaj wsparli materialnie naszą parafię. Bóg Zapłać!

Wszystkim życzymy  dobrego i błogosławionego  czasu pracy i odpoczynku.