XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

9. 08. 2020 Roku Pańskiego

Dziś przypada dziewiętnasta niedziela w ciągu roku. Przyjście Jezusa uspokaja wzburzone fale dręczące łódź, w której płynęli uczniowie. Dokonało się to w znaczącej porze: „o czwartej straży nocnej”, czyli już ostatniej zmianie, kiedy noc zaczyna ustępować. Przyjście Jezusa do uczniów szamoczących się z przeciwnym wiatrem sprawiło uspokojenie. On, podobnie jak Bóg w Starym Testamencie, objawia się w ciszy, aby łatwiej można było Go zauważyć. Spojrzenie z wiarą pozwala iść prosto i bezpiecznie do Boga, nawet mimo wzburzonych fal na morzu ludzkiego życia. On i do nas mówi: „Odwagi!”. Jeżeli w Chrystusie uznajemy Boga, to nic nie będzie nam straszne.

1. W poniedziałek, 10 sierpnia – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika.
2. We wtorek, 11 sierpnia – wspominamy św. Klary, dziewicy.
3. W czwartek, 13 sierpnia – święto Matki Bożej Kalwaryjskiej.
4. W piątek, 14 sierpnia – uroczystość św. Maksymiliana, kapłana i męczennika.
5. W sobotę, 15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

1. W najbliższą sobotę, 15 sierpnia obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. w naszym kościele będą odprawiane o godz. 6.30, 8.30, 10.00, 11.30 i 18.00. Ponieważ w tym dniu istnieje obowiązek udziału we Mszy św., wieczorna Msza św. w piątek, 14 sierpnia o godz. 18.00 będzie Mszą św. z uroczystości Wniebowzięcia NMP. Msza św. 15 sierpnia o godz. 18.00 będzie już Mszą św. niedzielną. W tym dniu obchodzimy zarazem 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej – jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny i w dziejach Europy oraz Dzień Wojska Polskiego.

W polskiej tradycji święto to, nazwane jest Świętem Matki Bożej Zielnej. Na zakończenie Eucharystii pobłogosławimy przyniesione zioła, owoce, warzywa i kwiaty. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdoskonalszy Owoc odkupionej ludzkości. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu. Przy wejściu do kościoła będziemy mogli zaopatrzyć się w bukiety ziół i kwiatów, a złożone przy tej okazji ofiary przeznaczymy na ciężko poszkodowanych mieszkańców Bejrutu.

1. Nabożeństwo fatimskie: czwartek, 13 sierpnia po Mszy św. o godz. 17.19.
  2. Pouczenie przed chrzcielne, wyjątkowo odbędzie się w piątek, 14 sierpnia, o godzinie 17.00.
  3. W tym też piątkowym dniu, z racji uroczystości św. Maksymiliana, głównego patrona diecezji, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  4. Kancelaria parafialna w sobotę nie będzie czynna.
  5. Zachęcamy do korzystania z prasy katolickiej, która znajduje się w przedsionkach kościoła.

Wszystkim życzymy błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże!