NIEDZIELA 26.04.2020r.

III Niedziela Wielkanocna

Dziś 3 niedziela wielkanocna – Niedziela Biblijna, która rozpoczyna w XII Tydzień Biblijny pod hasłem Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia. Słowo Boże ukształtowało naszą tożsamość jako Polaków i stanowiło światło w najtrudniejszych chwilach naszego narodowego życia. Także w obecnym czasie, kiedy jako społeczeństwo zmagamy się z pandemią o globalnym zasięgu, niesie ono siłę zmartwychwstałego Chrystusa i pociechę Ducha Świętego, motywuje do służby i do poświęcenia.

1. W środę, 29 kwietnia – święto św. Katarzyny Sieneńskiej.
2. W piątek, 1 maja – wspomnienie św. Józefa Robotnika.
3. W sobotę, 2 maja – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

1. Dzisiaj w niedzielę, 26 kwietnia obchodzimy Niedzielę Biblijną, która zarazem rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Zachęcamy, aby każdy w nadchodzącym tygodniu raz dziennie odczytał w domu krótki fragment Pisma św. podczas modlitwy wieczornej – proponujemy księgę Dziejów Apostolskich.

2. Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, Głównej Patronki Polski, która obchodzona jest 3 maja, w tym roku ze względu na niedzielę została przeniesiona na sobotę,
    2 maja. Tego dnia Msza św. będzie odprawiona o godz. 6.30, 8.30, 10.00, 11.30. Tego dnia będzie też Msza św. o godz. 18.00 i 19.00, lecz będzie to już Msza św. niedzielna. Ze względu na program Mszy św. nie będzie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.

3.  W związku z ograniczeniem liczby wiernych mogących uczestniczyć w liturgiach nadal możemy skorzystać z dyspensy od udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej. Mimo to zachęcamy do uczestnictwa w Eucharystii w kościele, a jeśli to niemożliwe do udziału w modlitwie za pomocą transmisji internetowej z naszej świątyni.

4. Informujemy, że w naszym kościele Msze św. sprawowane są w grupach do 90 osób. Jest to przestrzeń wystarczająca, by zaspokoić potrzeby parafii w dni powszednie.

5. Ze względu na ograniczenia liczby uczestników w Mszy św. do 90 osób wprowadzimy dodatkowe Msze św. od przyszłej niedzieli, 3 maja br. o godzinie 12.30 i 19.00.

6. Na ławkach w kościele zostały umieszczone naklejki, które sugerują zajmowanie miejsc podczas nabożeństw. (80) Możemy z tej podpowiedzi skorzystać lub usiąść
    w kaplicy, czy z boku na miejscach które nie zostały oznaczone, a stanowią bezpieczną rezerwę.

7. W dalszym ciągu za względów bezpieczeństwa aktualna pozostaje zachęta Księży Biskupów do przyjmowania Komunii św. na rękę, chociaż szanować należy prawo każdego do przyjmowania Komunii św. do ust. Podczas przyjmowania Komunii św. twarz należy odsłonić tak, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski.

8. W tym tygodniu rozpoczynamy nabożeństwa majowe. Od piątku, 1 maja będą odprawiane codziennie o godz. 17.30 Zachęcamy też do wspólnej modlitwy w domach. To w szkole Maryi uczymy się całkowitego oddania Panu Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych mieszkaniach i w przydrożnych kapliczkach.

9. W nadchodzącym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca, a przed nimi pierwszy czwartek. Odwiedziny chorych odbędą się wyłącznie do osób, których życie znalazło się w niebezpieczeństwie. Kontaktujemy się telefonicznie.

10. Zachęcamy do skorzystania z Sakramentu Pokuty. W tygodniu i w niedzielę pół godziny przed każdą Mszą św. Można też umówić się na spowiedź przez telefon dyżurny.

11. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wszystkie ofiary i wpłaty na konto bankowe parafii przekazane w trosce o utrzymanie kościoła i parafii. W tym nadzwyczajnym czasie, w którym nie było możliwości gromadzenia się w kościołach i nie była zbierana taca, wykazaliście Państwo niezwykłą wrażliwość na potrzeby wspólnoty parafialnej, pomimo, że wiele rodzin doświadcza własnych trudności i niepokojów o utrzymanie.

12. Rodzicom dzieci klas III, które 10 maja miały przystąpić do I Komunii Św. pragniemy przypomnieć, iż ks. Biskup Roman Pindel przeniósł te uroczystości na miesiące jesienne. Wskazanie konkretnego terminu uzależnione jest od rozwoju sytuacji epidemicznej w naszym regionie i decyzji władz. Z tego względu nie jesteśmy w stanie dniu dzisiejszym podać odpowiedzialnie żadnej konkretnej daty pierwszej komunii św. dzieci z obecnych klas III. Chcemy także uspokoić wszystkich zainteresowanych: dobro duchowe dzieci i wszystkich parafian leży nam bardzo na sercu i traktujemy tę sprawę z najwyższa uwagą i delikatnością. Będąc w stałym kontakcie z przedstawicielami rodziców dzieci prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

13. Zachęcamy do kupowania i czytania prasy katolickiej, która znajduje się przy wejściu do kościoła.

Wszystkim życzymy błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże!