III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

15.03.2020 r.

Dziś przypada III niedziela wielkiego postu. W spotkaniu z Samarytanką Jezus objawia siebie jako Dawcę żywej wody, która nie tylko gasi pragnienie, ale zaspakaja najgłębsze potrzeby człowieka, by mógł być spełnionym. Każdy, kto pozwoli się obdarować tą wodą, zyska jasność widzenia, lepiej rozezna sens ziemskiego pielgrzymowania, doświadczy uzdrowienia własnych słabości. To pewna droga do osiągnięcia życia w wieczności.

1. W czwartek, 19 marca – obchodzimy liturgiczną uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Naszego Patrona.
2. W piątek, 20 marca oddajemy szczególną cześć Bożemu Miłosierdziu.

1. Sytuacja jest nadzwyczajna. Stajemy wobec trudnych decyzji. W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie innych zachęcamy, zwłaszcza osoby w podeszłym wieku, dzieci i młodzież, do pozostania w niedzielę w domach i skorzystania z transmisji radiowych i telewizyjnych. Chcemy również zapewnić możliwość udziału w niedzielnej Mszy św. tym, którzy zamówili intencje mszalną i mają takie pragnienie. To stanowi przecież o naszej tożsamości. Ze względu na ograniczenie zgromadzeń do 50 osób, także my musimy się poddać temu rygorowi.

Prosimy wszystkich o wyrozumiałość dla możliwych trudności. Istnieje możliwość uczestniczenia we Mszy św. na zewnątrz przy kościele.

1. Podczas liturgii Mszy św. w czasie nadzwyczajnym obowiązują następujące zasady:

• Między uczestniczącymi w liturgii Mszy św. należy zachować odpowiednie odległości stosownie do zaleceń służb sanitarnych (przynajmniej 1,5 metra).

• Ze względów bezpieczeństwa prosimy wszystkich wiernych o przyjmowanie Komunii św. na rękę, do czego usilnie zachęca Ksiądz Biskup. Celebrans kładzie Ciało Pana na wyciągniętej do przodu wewnętrznej części lewej dłoni, a prawą dłonią podajemy do ust. Przyjmujący Komunię św. powinien spożyć Ciało Pana Jezusa na oczach rozdającego Komunię św. w postawie klęczącej. ( o ile jest możliwe przyklęknięcie)

• Podczas Mszy św. będzie pominięty gest przekazywania znaku pokoju przez podanie dłoni. Uczynimy to poprzez ukłon w stronę najbliżej stojących.

• Nie będzie zbierana taca. Ci, którzy chcieliby złożyć swój dar na potrzeby kościoła ( dziś III niedziela miesiąca), będą mogli to uczynić indywidualnie podchodząc do koszyków ustawionych w prezbiterium lub przy wyjściu z kościoła do puszki.

1. Seniorzy, jako szczególnie narażeni na skutki zakażenia koronawirusem, niech bezwzględnie skorzystają z dyspensy Biskupa Diecezjalnego. Dyspensa ta obejmuje wszystkich diecezjan. Korzystający z dyspensy powinni w domu uklęknąć do dłuższej modlitwy osobistej lub rodzinnej wykorzystując dostępne transmisje Mszy św. ( np.TVP – godz. 7.00, Polskie Radio pr. I o godz. 9.00 i 19.00).

2. Ludzie wierzący z pokojem w sercu przeżywają każdy czas, również czas zagrożenia epidemią. Wszystkich prosimy o spokój i rozwagę, oraz zachęcamy do ufnej modlitwy o oddalenie epidemii. W tej intencji podczas każdej Mszy św. będziemy śpiewać „Święty Boże…”. W czasie zagrożenia człowiek tym bardziej przy Bogu powinien stawać. Chcemy trwać w modlitwie za chorych, ich bliskich oraz za służbę zdrowia.

3. W nadchodzącym tygodniu kościół będzie otwarty. Msze św. będą odprawiane według zwyczajnego porządku, to jest o godz. 7.00 i 18.00. W przypadku zgromadzenia się większej liczby osób, podzielimy się na grupy i niektórzy udadzą się na Mszę św. do Kaplicy . Nowennę do św. Józefa odprawiamy o godz. 17.45. W środę odbędzie się nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy. W ciągu dnia będzie możliwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Natomiast zostają odwołane wszystkie inne spotkania i nabożeństwa w nadchodzącym tygodniu, a wśród nich m.in.:

• Rekolekcje parafialne.

• Gorzkie Żale w niedzielę i Drogi Krzyżowe w piątek – zachęcamy do skorzystania z transmisji radiowych lub telewizyjnych, lub indywidualnego odprawienia Drogi Krzyżowej.

• Obchody uroczystości św. Józefa( w czwartek,19 marca) i odpustu parafialnego ( w niedzielę, 22 marca) – nie możemy zgromadzić się razem.

• Spotkania wspólnot i grup, spotkania młodzieży i modlitwy Róż Różańcowych…

Proponujemy jednakże jako znak jedności z parafią codzienną koronkę do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 lub dziesiątek różańca w rodzinach o godz. 20.30, czy o innej porze, gdyby wskazana pora nie była możliwa. Zachęcamy do spotkania się w tej modlitwie wszystkich członków rodziny.

1. W obliczu zagrożenia epidemią, prosimy wszystkich, aby stosowali się do zaleceń służb sanitarnych. Ich celem jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Prosimy również, aby osoby niespokojne o swój stan zdrowia z miłości do innych pozostały w swoich domach. O odpowiedzialne zachowanie i przebywanie w domach prosimy dzieci i młodzież.

2. Zachęcamy również do zainteresowania się swoimi sąsiadami. Być może są wśród nas tacy, którzy w obawie przed zakażeniem lękają się wyjść z domu. Prosimy o ewentualne sprawdzenie, czy wszyscy wśród nas posiadają środki niezbędne do codziennego funkcjonowania. Zachowując wszystkie ostrożności nie możemy ulec pokusie traktowania drugiego wyłącznie jako zagrożenia.

3. Przypominamy, że dzisiaj, 15 marca mija termin zgłaszania osób, które chciałyby otrzymać karty wejścia na plac celebry beatyfikacji kard. Wyszyńskiego.

4. Siostry Karmelitanki z Mielca składają Wszystkim, którzy wsparli ich dzieło rozbudowy przedszkola, swoją ofiarą pieniężną, serdeczne podziękowania za złożony dar 8. 959,15 zł. Zapewniając jednocześnie o modlitwie za nas.

5. Zachęcamy do kupowania i czytania prasy katolickiej. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym” znajdziemy artykuł o naszej parafii pt. „ Zjednoczeni u św. Józefa” i wiele innych ciekawych publikacji. Wszystkim drogim Parafianom i gościom życzymy zdrowego i dobrego tygodnia. Szczęść Boże!