XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

1. XI. 2020 WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W dzisiejszą XXXI niedzielę zwykłą, przypada uroczystość Wszystkich Świętych . Gromadzimy się na sprawowaniu Liturgii, aby oddać Bogu cześć za Kościół zbawionych. Dzisiejsza uroczystość wskazuje nam prawdę o świętych obcowaniu, czyli tej naszej szczególnej łączności duchowej z wiernymi, którzy są po drugiej stronie życia i wstawianiu się za nami naszych braci i sióstr przed majestatem Boga.

1. W poniedziałek, 2 listopada – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.
2. W środę, 4 listopada – wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa.

1. Dzisiaj, 1 listopada, obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. W jednej uroczystości Kościół oddaje chwałę Bogu, który swoją łaską niezliczone rzesze wiernych uzdolnił do złożenia świadectwa wierze swoim życiem i trwaniem w codziennej wierności. Równocześnie jest to dzień, który przypomina każdemu z ochrzczonych o jego powołaniu do świętości, czyli przynależności do Boga. Jest to równocześnie dzień, w którym możemy dziękować Bogu za „świętych z sąsiedztwa”, wśród których żyjemy, za „świętych uczestników liturgii Mszy św.”, których świadectwem wzajemnie się umacniamy. O „świętych z sąsiedztwa” pisał papież Franciszek w adhortacji o powszechnym powołaniu do świętości. Ono stoi u fundamentów każdego innego powołania (do kapłaństwa, do małżeństwa, do rodzicielstwa, do zadań kościelnych lub społecznych, do funkcji zawodowych itd.), którym zostaliśmy obdarowani. W dzisiejszą niedziele, 1 listopada zapraszamy na dodatkową Mszę św. za zmarłych wypominanych o godzinie 15.00, a po niej na nabożeństwo za zmarłych. (można zabrać znicze).

2.  Jutro, w poniedziałek 2 listopada, obchodzimy w liturgii wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tzw. Dzień Zaduszny. W tym dniu modlitwą otaczamy wszystkich zmarłych, którzy należą do Chrystusa, ale trwa ich czas oczyszczenia w czyśćcu. Jak co roku zapraszamy na wspólną modlitwę za zmarłych. Porządek Mszy św. w tym dniu o godzinie: 6.30, 8.00. 16.30 i 18.00.

3. W listopadzie w sposób szczególny pamiętamy o naszych zmarłych. Listopadowy różaniec z wypominkami wiernych zmarłych w najbliższym tygodniu będzie się rozpoczynał o godzinie 17.20. W tym tygodniu połączymy go z modlitwą wynagradzającą.

4. W tym roku do końca listopada po spełnieniu zwykłych warunków będzie można zyskać odpust za zmarłych, modląc się w ich intencji, nawiedzając kościół lub cmentarz. Jak czytamy w dekrecie Stolicy Apostolskiej, odwiedzenie cmentarza, również duchowo, i modlitwę za zmarłych „można przenieść na inne dni tego samego miesiąca aż do jego końca” – nie ma konieczności odbycia tych praktyk dokładnie w dniach oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych

5. Wypominki będziemy przyjmować dzisiaj i w najbliższych dniach zakrystii przed każdą Mszą św. i po Mszach św.

1. W tym tygodniu przypadają:

• Pierwszy czwartek miesiąca. Spowiedź św. i Godzina Święta (adoracja Najświętszego Sakramentu ) od godziny 17.00.

• Pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź św. od godziny 17.00. Nabożeństwo wynagradzające Najśw. Sercu Pana Jezusa po Mszach św.

• Pierwsza sobota miesiąca. Nabożeństwo pierwszosobotnie, wynagradzające Niepokalanemu Sercu Matki Bożej po porannej Mszy św. Serdecznie zapraszamy!

7. W najbliższą sobotę, 7 listopada, kapłani odwiedzą naszych chorych i seniorów z posługą duszpasterską. Osoby, które chcą z niej skorzystać prosimy zgłosić w zakrystii lub telefonicznie.

8. We wrześniu tego roku zostały odkryte w naszym kościele relikwie św. Jozafata Kuncewicza. W niedzielę, 8 listopada, przed liturgicznym wspomnieniem Świętego, wprowadzimy je uroczyście do naszej świątyni na Mszy św. o godz. 11.30. Na uroczystość tą został zaproszony ks. Adrian Łychacz, kapłan Kościoła greckokatolickiego do którego należał św. Jozafat. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie także naszych braci Ukraińców i Białorusinów należących do wschodniej Tradycji chrześcijańskiej, dla których święty Jozafat jest szczególnie bliski. A o samym odkryciu więcej możemy się dowiedzieć czytając artykuł w tygodniku „Gość Niedzielny”.

9. Także w przyszłą niedzielę, poprzedzająca wspomnienie św. Marcina, patrona ks. Marcina Hałasa, zapraszamy Mszę św. w intencji ks. Solenizanta na godzinie 8.30.

10. Codziennie w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych (od 1 do 8 listopada) będziemy odprawiać o godz.17.20 nabożeństwo mające na celu przebłaganie Boga za grzechy aborcji dokonane w Polsce. Pragniemy przyjąć te nienarodzone dzieci do naszych rodzin i prosić, aby się wstawiały do Boga za nami. (Będzie to modlitwa w ramach ogólnopolskiej akcji „Różaniec do granic nieba” Więcej informacji na www.rozaniecdogranic.pl

Jak zwykle zachęcamy do kupowania prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze „Niedzieli” znajdziemy wspomnienie z niedawno przeżywanego jubileuszu naszej oazy pt. „Rubinowy Jubileusz”.

W kontekście wydarzeń, które obejmują nasz kraj zapraszamy też do zapoznanie się z Listem Episkopatu i Słowem naszego Biskupa Romana.

Wszystkim życzymy spokojnego i zdrowego całego tygodnia. Szczęść Boże!